توصیه های بهداشتی در مورد ویروس کرونا

COVID-19 خطر جدی برای سلامتی همه، به ویژه افراد آسیب پذیر از جمله مهاجران، پناهجویان و پناهندگان به همراه دارد. از آنجا که اکثر جهان هنوز واکسینه نشده اند، و به دلیل انواع جدید COVID-19 که ثابت می شود سریعتر منتقل می شود، پیشگیری بهترین راه برای محافظت از خود و دیگران در برابر COVID-19 است. این صفحه توصیه های عمومی بهداشتی و اطلاعاتی درباره نحوه ایمن ماندن در زمان همه گیری کرونا را ارائه می دهد.


برای پشتیبانی و منابع بیشتر اینجا را کلیک کنید.

کروناویروس ها (CoV) خانواده بزرگی از ویروس ها هستند که باعث بیماری هایی از سرماخوردگی معمولی تا بیماری های شدیدتر مانند سندرم تنفسی خاورمیانه (MERS-CoV) و سندرم تنفسی حاد (SARS-CoV) می شوند.

بیماری کروناویروس (COVID-19) گونه جدیدی است که در سال 2019 کشف شد و قبلاً در انسان شناسایی نشده بود. تشخیص و کنترل COVID-19 دشوار است زیرا بسیاری از افراد حامل این بیماری اغلب هیچ علامتی ندارند.

دانشمندان معتقدند که این احتمال وجود دارد که این ویروس از خفاش ها سرچشمه گرفته و قبل از آلوده شدن انسان از طریق یک حیوان واسطه عبور کرده باشد.

COVID-19 از زمانی که برای اولین بار در چین ظاهر شد تقریباً در همه کشورهای جهان گسترش یافته است و میلیون ها نفر به این ویروس آلوده شده اند.

سازمان بهداشت جهانی COVID-19 را به عنوان نام رسمی این بیماری، که قبلاً به عنوان “کروناویروس جدید” شناخته می شد، تعیین کرد. نام COVID-19 از حروف اول کلمات ‘coronavirus’, ‘virus’ و ‘disease’ و سال 2019 گرفته شده است.

افراد مبتلا به COVID -19 اغلب طیف گسترده ای از علائم را نشان می دهند – از علائم خفیف گرفته تا بیماری های شدید. این علائم ممکن است بین 2 تا 14 روز پس از قرار گرفتن در معرض ویروس ظاهر شوند.

علائم رایج عفونت عبارتند از؛

 • سرفه مداوم 
 • تب
 • لرز
 • درد عضلانی
 • گلو درد 
 • از دست دادن حس ذایقه و بویایی 
 • تنگی نفس یا مشکل در تنفس 

سایر علائم کمتر رایج شامل تهوع، استفراغ یا اسهال است. در موارد شدید، این ویروس می تواند باعث ذات الریه، سندرم حاد تنفسی، نارسایی کلیه و احتمالاً مرگ شود.

در صورت مشاهده علائم یا نشانه های بیماری COVID-19 با مراکز درمانی محلی خود تماس بگیرید و به مدت 14 روز خود را قرنطینه کنید.

تصور می شود که ویروس عمدتا از طریق فرد به فرد از طریق قطرات تنفسی که هنگام سرفه، عطسه یا صحبت کردن ایجاد می شود منتقل می شود. ویروس همچنین می تواند با لمس یک شی یا سطح آلوده، و سپس لمس دهان، بینی یا چشم ها منتقل شود. اما در درجه اول از طریق قطرات تنفسی افرادی که در تماس نزدیک هستند منتقل می شود. علاوه بر این، گونه های جدید COVID-19 می توانند در هوا در برخی از محیط ها پخش شوند، به ویژه در فضاهای داخلی با تهویه نامناسب و/یا شلوغ.

اگر مهاجر هستید یا در هنگام شیوع ویروس به دنبال پناهندگی هستید، باید اقدامات پیشگیرانه را انجام دهید تا از ابتلا و شیوع COVID-19 جلوگیری کنید. نکات زیر می تواند از گسترش بیشتر این ویروس جلوگیری کند:

 • شستشوی مکرر دست ها
  • دستان خود را به طور مرتب با آب و صابون به مدت حداقل 20 ثانیه بشویید، مخصوصاً پس از حضور در مکان عمومی یا پس از عطسه یا سرفه.
  • اگر آب و صابون به آسانی در دسترس نیست، از ضد عفونی کننده دست استفاده کنید که حداقل 60 درصد الکل دارد. تمام سطوح دستان خود را بپوشانید و آنها را به هم بمالید تا دستان تان احساس خشکی کنند.
 • از تماس نزدیک با دیگران خودداری کنید
  • سازمان بهداشت جهانی توصیه می کند که باید فاصله ایمن بین خود و دیگران را حداقل 1 متر (3 فوت) حفظ کنید. این امر به ویژه برای افرادی که در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری هستند مانند افراد مسن و کسانی که مشکلات تنفسی دارند بسیار مهم است. 
 • هنگام سرفه و عطسه را دهان و بینی تان را بپوشانید
 • هنگام سرفه یا عطسه دهان و بینی خود را با دستمال یا استفاده از قسمت داخلی آرنج بپوشانید، و دستمال را بعد از استفاده در سطل زباله بیندازید و بلافاصله دستان خود را بشویید.
 • دهان و بینی خود را بپوشانید
 • اگر در فضای عمومی هستید دهان و بینی خود را با ماسک بپوشانید. ماسک ها را نباید روی دهان و بینی کودکان زیر 2 سال قرار داد.
 • اطمینان حاصل کنید که حتی زمانی که از ماسک استفاده می کنید ، فاصله ایمن (1 متری) بین خود و دیگران را رعایت کنید.
 • این ماسک های پارچه ای برای محافظت از افراد دیگر در صورت عفونت طراحی شده اند.

در حال حاضر چندین واکسین وجود دارد که میتواند به ایمنی بدن کمک کند تا در برابر COVID-19  از بدن محافظت کند. داشتن ایمنی واکسین در بدن می تواند در صورت مواجهه بدن با ویروس بدن را در مبارزه با ویروس کمک کند و می تواند از شما در برابر جدی ترین پیامدها محافظت کند. واکسیناسیون برای محافظت از افراد در معرض خطر بیشتر بیماریهای شدید ناشی از COVID-19  مانند ارائه دهندگان مراقبت های بهداشتی، افراد مسن یا افرادی که دارای بیماریهای دیگر هستند بسیار مهم است. واکسیناسیون شما را در برابر بیماری شدید و مرگ ناشی از COVID-19 محافظت می کند، اما تضمین نمی کند که شما مبتلا نخواهید شد.

در حالی که این واکسین می تواند از شما و اطرافیان شما در برابر بیماری های جدی محافظت کند، محققان و سازمان هایی مانند سازمان بهداشت جهانی هنوز در مورد نحوه عملکرد واکسین ها در دراز مدت، به ویژه با توجه به انواع جدید کرونا، تحقیق می کنند. برای حفظ امنیت خود و دیگران، به رعایت بهداشت مناسب مانند شستن دست ها، سرفه یا عطسه در آرنج، پوشیدن ماسک و حفظ فاصله از دیگران ادامه دهید. همیشه از راهنمایی های مقامات صحی محلی خود پیروی کنید.

نوع دلتا یک جهش جدید COVID-19 است که به دلیل سهولت انتقال آن نگرانی پژوهشگران و مقامات بین المللی بهداشت را برانگیخته است. از اوایل جولای 2021، نوع دلتا در 96 کشور گزارش شده است و ما انتظار داریم که نوع دلتا به گسترش خود ادامه دهد. به گفته سازمان بهداشت جهانی، جهان تا حد زیادی مستعد ابتلا به عفونت از جمله نوع دلتا است.

لطفاً برای اطلاعات بیشتر در مورد افسانه ها و شایعات مربوط به COVID-19 اینجا را کلیک کنید

دو مرد فرانسوی به دلیل کمک به مهاجران برای عبور از کانال انگلیس زندانی شدند

دو مرد فرانسوی به اتهام کمک با مهاجران غیر قانونی برای عبور از کانال انگلیس به زندان محکوم شدند. یکی از این دو...
بیشتر بخوانید

صدها مهاجر برضد اخراج پناه‌جویان در یک ترمینالِ میدان هوایی در پاریس دست به اعتراض زدند

صدها مهاجر غیرقانونی در یک فرودگاه فرانسه واقع در شهر پاریس پایتخت آن کشور گردهم آمدند و به اخراج پناه جویان...
بیشتر بخوانید

گارد ساحلی فرانسه مانع از عبور 9 مهاجر از آبنای انگلیس شد

گارد ساحلی فرانسه روز یکشنبه نزدهم ماه می، یک قایق حامل 9 مهاجر را که می خواست از آبنای انگلیس عبور کند را...
بیشتر بخوانید