افشای شایعات در مورد ویروس کرونا

تعدادی سوال و مقداری زیادی اطلاعات غلط در میان مهاجران در مورد COVID-19  وجود دارد. برای کمک به شما در انتخاب درست، ما رایج ترین شایعات و اطلاعات منابع معتبر در مورد آن شایعه را اینجا فهرست کرده ایم، تا بتوانید در طول همه گیری COVID-19 مطلع و از خود محافظت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر و شفاف سازی در مورد شایعات متداول در مورد COVID-19، از صفحه شایعات وب سایت سازمان بهداشت جهانی دیدن کنید.

سوال: آیا COVID-19 عمداً در در آزمایشگاه در چین ایجاد شده است؟

یکی از شایعات مکرر که به صورت آنلاین منتشر می شود این است که COVID-19 در آزمایشگاهی در چین طراحی شده است. این نادرست است. شواهد علمی نشان می دهد که این ویروس به طور طبیعی وجود دارد. در اصل اول حیوانات و سپس انسانها آلوده شده اند. طبق مطالعه ای در ایالات متحده، توالی ژنوم ثابت می کند که این ویروس ساخته دست بشر نیست. مانند اکثر نقاط جهان، چین نیز به شدت تحت تأثیر این ویروس قرار گرفته است.

سوال: آیا همه گیری COVID-19 دروغ است؟

شایعاتی در رسانه های اجتماعی منتشر می شود مبنی بر اینکه COVID-19 یک دروغ است. از جمله دلایلی که مردم وجود همه گیری را انکار می کنند، این باور است که این ویروس توسط چین یا روسیه برای به دست آوردن قدرت و ثروت بیشتر ایجاد شده است. این ادعا نادرست است. COVID-19 وجود دارد. شواهد علمی ثابت می کند که این ویروس در اصل اول حیوانات و متعاقب آن انسان ها را آلوده کرده است. آمارهای رسمی سازمان بهداشت جهانی نشان می دهد که این ویروس میلیون ها نفر را در سراسر جهان آلوده کرده است.

سوال: آیا این ویروس می تواند در هوای گرم زنده بماند؟

نظریه دیگر این است که COVID-19 نمی تواند در آب و هوای گرمتر مانند آفریقا زنده بماند. سازمان بهداشت جهانی می گوید این ویروس می تواند به همه جا منتقل شود، حتی در کشورهایی که آب و هوای گرم و مرطوب دارند. همچنین موارد شیوع ویروس کرونا در کشورهای گرمسیری از جمله عربستان سعودی و بسیاری از کشور های جنوب شرقی آسیا افزایش یافته است. همچنین هیچ مدرکی وجود ندارد مبنی بر اینکه قرار گرفتن طولانی مدت در معرض نور خورشید، ویروس را از بین می برد. کارشناسان می گویند برای از بین بردن این ویروس دمای هوا باید بیش از 60 درجه سلسیوس باشد.

سوال: آیا همه گیری COVID-19 توسط دولتهای فاسد برای انباشت پول و سلب حقوق اولیه انسانی شهروندان استفاده می شود؟

برخی از مردم ادعا می کنند که همه گیری COVID-19 بخشی از کمپین تبلیغاتی دولت برای جلوگیری از پرداخت حقوق مردم و سرمایه گذاری در خدمات عمومی است. در حقیقت، COVID-19 دولت های سراسر جهان را ملزم به سرمایه گذاری هنگفت و بدهکار شدن به منظور حفظ دستمزد، خدمات اولیه و مراقبت های بهداشتی ایمن کرده است. COVID-19 تهدیدی وجودی برای وضعیت موجود جهانی و همچنین خطری برای سلامتی هر فرد است.

سوال: آیا داروهای گیاهی خانگی می توانند COVID-19 را درمان یا از آن جلوگیری کنند؟

هیچ شواهدی وجود ندارد که نشان بدهد معجون های گیاهی مانند سیر یا نوشیدن آب نمک، COVID-19  را درمان کند. ایمن ترین راه برای محافظت از خود در برابر COVID-19 پیروی از توصیه های سازمان بهداشت جهانی از جمله شستشوی مکرر دست ها و رعایت فاصله اجتماعی است.

سوال: آیا نوشیدن یا تزریق متانول، اتانول یا سفید کننده می تواند ویروس را از بین ببرد؟

تزریق یا نوشیدن مواد مضر مانند سفید کننده یا متانول یا نوشیدن بیش از حد الکل ویروس را از بین نمی برد و می تواند عواقب جدی دیگری داشته و حتی منجر به مرگ شود. به عنوان مثال ، در ایران نزدیک به 300 نفر بر اثر بیماری در اثر نوشیدن متانول در میان شایعات نادرست مبنی بر اینکه می تواند ویروس را درمان کند، جان خود را از دست دادند. تعدادی آزمایش دارویی برای یافتن درمانی برای COVID-19 در حال انجام است. ایمن ترین راه برای محافظت از خود در برابر COVID-19 پیروی از توصیه های سازمان بهداشت جهانی از جمله شستشوی مکرر دست ها و رعایت فاصله اجتماعی است.

سوال: آیا استفاده از ماسک صورت مانع ابتلا به COVID-19 می شود؟

ماسک صورت مانع از ابتلا به ویروس نمی شود، بلکه با جلوگیری از سرفه و عطسه، از گسترش بیشتر ویروس جلوگیری می کند. بسیاری از کشورها برای جلوگیری از شیوع بیماری استفاده از ماسک صورت را اجباری کرده اند. ماسک صورت نقش مهمی در جلوگیری از شیوع ویروس همراه با شستشوی مکرر دست ها و رعایت فاصله اجتماعی دارد.

سوال: آیا COVID-19 بدتر از سرماخوردگی و آنفولانزا است؟

COVID-19 بسیار جدی است و میزان مرگ و میر بالاتری نسبت به آنفولانزای فصلی دارد. میلیون ها نفر در سراسر جهان بر اثر COVID-19 جان خود را از دست داده اند. در حالی که برخی از افراد مبتلا به ویروس ممکن است علائم خفیف یا متوسط را تجربه کنند، برخی دیگر علائم شدید از جمله مشکلات تنفسی را تجربه می کنند و باید در بیمارستان بستری شوند. افراد مسن و افرادی که دارای مشکلات سیستم تنفسی هستند بیشتر در معرض خطر هستند اما COVID-19 همچنین می تواند بر افراد جوان تأثیر بگذارد.

سوال: آیا COVID-19 از طریق هوا منتقل می شود؟

بر اساس شواهد جدید سازمان بهداشت جهانی (WHO)، گونه های جدید COVID-19 می توانند از طریق هوا در برخی از محیط ها، به ویژه در فضاهای داخلی با تهویه ضعیف و/یا شلوغ ، پخش شوند. با این حال، COVID-19 در درجه اول از طریق قطرات سرفه، عطسه و افرادی که صحبت می کنند یا از طریق قطرات که در سطوح سطحی نشسته و از طریق تماس انسان پخش می شود منتقل می شود.

دو مرد فرانسوی به دلیل کمک به مهاجران برای عبور از کانال انگلیس زندانی شدند

دو مرد فرانسوی به اتهام کمک با مهاجران غیر قانونی برای عبور از کانال انگلیس به زندان محکوم شدند. یکی از این دو...
بیشتر بخوانید

صدها مهاجر برضد اخراج پناه‌جویان در یک ترمینالِ میدان هوایی در پاریس دست به اعتراض زدند

صدها مهاجر غیرقانونی در یک فرودگاه فرانسه واقع در شهر پاریس پایتخت آن کشور گردهم آمدند و به اخراج پناه جویان...
بیشتر بخوانید

گارد ساحلی فرانسه مانع از عبور 9 مهاجر از آبنای انگلیس شد

گارد ساحلی فرانسه روز یکشنبه نزدهم ماه می، یک قایق حامل 9 مهاجر را که می خواست از آبنای انگلیس عبور کند را...
بیشتر بخوانید