با نزدیک شدن فصل زمستان، UNHCR نسبت به اوضاع مهاجران در یونان نگران است

با فرا رسیدن فصل سرما، کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان نسبت به وضعیت نامساعد زنده‌گی مهاجران در جزایر یونان ابراز نگرانی کرده است. این سازمان در اعلامیه‌یی گفته است: در حالی که ورود پناه‌جویان به یونان ادامه دارد، کمپ های مهاجران در این کشور پُر هستند.
در این اعلامیه آمده است: “بسیاری از مهاجران در کمپ های دولتی، در داخل خیمه های کوچکی که برای فصل زمستان مناسب نیستند، زنده‌گی می کنند. با فرا رسیدن هوای سرد و ناملایم و باران، اوضاع خرابتر خواهد شد.”
همین اکنون، بیش از 1500 تن مشمول زنان باردار و افراد معلول زیرخیمه ها، بدون داشتن هیچ نوع عایق، فرش و یا ابزار گرم کننده، در کمپ موسوم به موریا در جزیره لسوس زنده‌گی می کنند. این جزیره یکی از نخستین جا های است که پناه جویان به آن میرسند.
بیش از 400 مهاجر، شرایط ناگواری را در کمپ مهاجران در جزیره ساموس تجربه می کنند در حالی که 300 پناه جوی دیگر، به دلیل نبود مکان، در زیر خیمه هایی که در مناطق جنگلی بر افراشته شده زنده‌گی می نمایند.
UNHCR از حکومت یونان خواسته است تا برای مهاجران مواد ضروری مشمول ابزار های گرم کننده فراهم کند.
فیلیپ لکلرک نماینده UNHCR در یونان گفته است: ” این کمیشنری خواهان حل معضل ازدحام پناه جویان، بهبود کمپ ها و توزیع مواد ضروری به مهاجران است. سال گذشته، برف و هوای سرد سبب آسیب دیده‌گی پناه جویان در کمپ ها گردید.”
بربنیاد آمار کمیشنری عالی سازمان ملل متحد در امور پناهنده‌گان، در ماه سپتمبر، نزدیک به 5000 مهاجر از ترکیه وارد یونان شده اند که به این ترتیب، شمار مجموعی این مهاجران در سال 2017 به 20000 هزار تن میرسد.