کشورهای عضو اتحادیه اروپا مهاجران را دوباره به یونان برگشت خواهند داد

چندین کشور عضو اتحادیه اروپا، مهاجرانی که برای نخستین بار در یونان تقاضای پناهنده‌گی کرده بودند را دوباره به این کشور برگشت می دهند. این تصمیم در حالی اتخاذ می شود که مهاجران در شهر آتن پایتخت یونان دست به تظاهرات زده و خواهان یکجا شدن با اعضای خانواده شان در دیگر کشورهای اروپایی هستند.
آلمان اعلام کرده است که 392 تن را دوباره به یونان بر میگرداند و بریتانیا، هالند، فرانسه و ناروی نیز در تلاش هستند تا بربنیاد قوانین دوبلین، شماری از مهاجران را دوباره به یونان برگشت بدهند. این روند به کسانی تطبیق میشود که  بعد ازماه مارچ سال روان به اروپا رسیده باشند.
یانیس موزالاس وزیر مهاجرت یونان به روزنامه گاردین گفته است: ” کارهای رسمی اغاز گردیده و ما انتظار داریم که روند برگشت در ماه آینده آغاز شود.”
او افزود: ” این روند با برگشت یک تعداد مهاجران به عنوان سمبول دوستی ما با دیگر ملت های اروپایی آغاز می شود. یونان همین اکنون هم مهاجران زیادی پذیرفته و زیر فشار قرار دارد و پذیرفتن مهاجران بیشتر پوچ و مضحک به نظر می رسد و اگر این روند درست کار نه کند، تراژیدی خواهد بود.”
بربنیاد قوانین دوبلین، مهاجران، به هر کشور اروپایی که اول میرسند، باید در همان کشور درخواست پناهنده گی بدهند. در سال 2015 که بحران مهاجرت در اروپا افزایش یافته بود، نزدیک به یک میلیون پناهجو که مشتمل اقایان، خانم ها و اطفال بود در تلاش برای رفتن به دیگر کشورهای اروپایی، وارد یونان شدند.
در سال 2011، پس از این که محکمه حقوق بشر اروپا شرایط زنده‌گی مهاجران در یونان را دشوار توصیف کرد، روند برگشت مهاجران به این کشور متوقف گردید. موزالاس ادعا می کند که شرایط با معیارهای اروپا بهبود یافته است. به هر

حال، ۱۴۱۰۰ مهاجر در مراکز پذیرش واقع در جزایر یونان زنده‌گی می کنند. دیده بان حقوق بشر اخیراً گزارشی در مورد خودکشی، خود آزاری، تجاوز، اضطراب و افسرده‌گی در میان مهاجران در یونان را به نشر رساند.
۶۲۰۰۰ مهاجر دیگر نیز در سراسر یونان پراگنده هستند. در حدود ۲۰۰۰۰ مهاجر در آپارتمان های کرایی در اطراف آتن زنده‌گی می کنند و دیگران نیز در ساختمان های متروکۀ نظامی و کارخانه ها زیست دارند. سازمان های خیریه میگویند که در تلاش هستند تا نیازمندی های اولیه زنده‌گی مشمول لوازم صحی را در دسترس مهاجران قرار دهند.
پس از توافق ترکیه و اتحادیه اروپا، شمار مهاجرانی که به ترکیه میرسند کاهش یافته است اما موزالاس می گوید که، پایان یافتن بحران مهاجرت در یونان در آینده نزدیک محقق نخواهد شد.