پناهجویان در اعتراض به وضعیتشان در کمپ های مهاجرین در یونان دست به تظاهرات زدند.

به گزارش یورونیوز: نزدیک به 100 پناهجو که در کمپ موریا در جزیره لیسبوس یونان زندگی می کنند، در اعتراض به وضع بد زندگی شان در این کمپ، دست به تظاهرات زدند.

بر بنیاد معلومات حکومت یونان، در حال حاضر شماری تقریبی 8000 پناهجو در لیسبوس به سر می برند، که از این میان نزدیک به 5500 تن شان در کمپ موریا مسکن گزین شده اند که این کمپ به گونه ی روز افزون در حال مزدحم و غیر بهداشتی شدن است و این معترضان اکنون از آن به حیث یک زندان یاد می کنند.

پناهجویان در این کمپ می گویند که آنان در وضعیت وخیم و اسفباری زندگی می کنند و به ندرت به آب و غذای کافی دسترسی دارند. شماری از نهادهای خیریه در یونان از حکومت آن کشور خواسته اند تا از پناهجویان در زمستان پیش رو محافظت کند.

وسیم شاهنواز پناهجوی افغان می گوید: “شما باید به ما کمک کنید، این یک مساله انسانی است، نگذارید ما در این زندان موریا بمانیم. من می خواهم در مورد تشناب ها حرف بزنم: وضعیت تشناب ها تهوع آور است، آب و وسایل شستشو موجود نیست. این جا همه به گونه یی زنده گی می کنند که گویا مرده باشند.”

ده ها تن همه روزه در حال رسیدن به دریای اژه استند که، تقریبا همه آنان در تلاش دریافت پناهنده‌گی استند. بر بنیاد توافقی میان اتحادیه ی اروپا و ترکیه، آنان باید تا پایان بررسی درخواست شان در این جزیره بمانند و در صورت رد درخواست شان آنان مجبور به بازگشت به ترکیه می شوند. شمار زیادی از پناهجویان در کمپ موریا از سال ها است که در این کمپ هستند.

بوریس چشیرکوف یکی از مسوولان بخش مهاجرت سازمان ملل متحد به آژانس خبرگزاری فرانسه گفته است: “کمپ موریا شدید در مزدحم شده است. ” ما به خواست مان از حکومت به منظور کاهش تراکم نفوس در کمپ موریا ادامه می دهیم.”