عبور مهاجران از ترکیه به اتحادیه اروپا در سال 2019 دو برابر شده است زن امیدوار در میان بیش از 31 مهاجر غیر قانونی در کانال انگلیس نجات یافت تنها 1٪ از اطفال مهاجر در جزایر یونان به مکتب می روند سیزده عضو گروه قاچاقبران که مهاجرین را از یونان به ایتالیا می بردند، دستگیر شده اند رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) می گوید ، اروپا باید برای محافظت از مهاجران زیر سن در یونان اقدامات بیشتری انجام دهد

رامین، یک مهاجر دیپورتی افغان، می گوید: “غذا ، تشناب یا خدمات درمانی کافی نیست.”

رامین * 22 ساله یکی از بسیاری از افغانانی است که امسال پس از تلاش برای مهاجرت غیرقانونی به اروپا به خانه بازگشت. نقشه های مهاجرت وی هنگام بازداشت وی بین ترکیه و یونان خنثی شد. او برای به اشتراک گذاشتن داستان خود با پروژه مهاجرت ملاقات کرد.

قاچاقبر برای سفر در دریای اژه به یونان ، تقریباً از وی 2،000 یورو درخواست کرده بود. اما قایق او آن را به سواحل یونان نرساند: “ما فقط چند کیلومتر با یونان فاصله داشتیم که متوقف شدیم،” او گفت ، “پولیس ما را متوقف کرد.”

وی گفت: “ما یک گروه 40 نفری بودیم که تلاش می کردیم به یونان برسیم.” مقامات رامین و بقیه گروه را به کمپ مهاجران در عثمانیه بردند. شرایط آنجا وخیم بود: “ما به آنچه برای زندگی لازم است دسترسی نداشتیم، به اندازه کافی غذا، حمام و خدمات درمانی وجود نداشت.”

وی از سوی مسئولان کمپ نادیده گرفته و سرکوب شد: “ما حتی حق اعتراض به این شرایط غیر انسانی را نداشتیم.” او توضیح داد: “آنها مشکلات ما را نمی شنیدند، حتی با ما به زبان دری یا پشتو صحبت نمی کردند.”

رامین تقریباً سه ماه در آن کمپ گذراند. وی به پروژه مهاجرت گفت: “سرانجام ، من به مدت 5 روز به کمپ دیگری منتقل شدم و سپس به کابل دیپورت شدم.”

داستان رامین بی مثال نیست. در واقع، بسیاری از افغان ها امسال توسط پولیس ترکیه دستگیر شده اند. در ماه های اخیر ، ترکیه تلاش های خود را برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به یونان تقویت کرده است. تاکنون در سال 2019 ، دست کم 337000 مهاجر در این کشور هنگام تلاش برای رسیدن به اروپا دستگیر شده اند ، در حالی که در سال 2018 این تعداد به  268،000 نفر می رسید.

TMP – 18/12/2019

تصویر از: الکس رینولدز/ شاترستاک

عنوان تصویر: مرد افغان از پشت با موهای سیاه و سفید با لباس های خاکستری از افغانستان. ایستاده مشرف به دره کوهی خشک در زیر یک آسمان آبی روشن و بدون ابر