رامین، یک مهاجر دیپورتی افغان، می گوید: “غذا ، تشناب یا خدمات درمانی کافی نیست.”

رامین * 22 ساله یکی از بسیاری از افغانانی است که امسال پس از تلاش برای مهاجرت غیرقانونی به اروپا به خانه بازگشت. نقشه های مهاجرت وی هنگام بازداشت وی بین ترکیه و یونان خنثی شد. او برای به اشتراک گذاشتن داستان خود با پروژه مهاجرت ملاقات کرد.

قاچاقبر برای سفر در دریای اژه به یونان ، تقریباً از وی 2،000 یورو درخواست کرده بود. اما قایق او آن را به سواحل یونان نرساند: “ما فقط چند کیلومتر با یونان فاصله داشتیم که متوقف شدیم،” او گفت ، “پولیس ما را متوقف کرد.”

وی گفت: “ما یک گروه 40 نفری بودیم که تلاش می کردیم به یونان برسیم.” مقامات رامین و بقیه گروه را به کمپ مهاجران در عثمانیه بردند. شرایط آنجا وخیم بود: “ما به آنچه برای زندگی لازم است دسترسی نداشتیم، به اندازه کافی غذا، حمام و خدمات درمانی وجود نداشت.”

وی از سوی مسئولان کمپ نادیده گرفته و سرکوب شد: “ما حتی حق اعتراض به این شرایط غیر انسانی را نداشتیم.” او توضیح داد: “آنها مشکلات ما را نمی شنیدند، حتی با ما به زبان دری یا پشتو صحبت نمی کردند.”

رامین تقریباً سه ماه در آن کمپ گذراند. وی به پروژه مهاجرت گفت: “سرانجام ، من به مدت 5 روز به کمپ دیگری منتقل شدم و سپس به کابل دیپورت شدم.”

داستان رامین بی مثال نیست. در واقع، بسیاری از افغان ها امسال توسط پولیس ترکیه دستگیر شده اند. در ماه های اخیر ، ترکیه تلاش های خود را برای جلوگیری از ورود مهاجران غیرقانونی به یونان تقویت کرده است. تاکنون در سال 2019 ، دست کم 337000 مهاجر در این کشور هنگام تلاش برای رسیدن به اروپا دستگیر شده اند ، در حالی که در سال 2018 این تعداد به  268،000 نفر می رسید.

TMP – 18/12/2019

تصویر از: الکس رینولدز/ شاترستاک

عنوان تصویر: مرد افغان از پشت با موهای سیاه و سفید با لباس های خاکستری از افغانستان. ایستاده مشرف به دره کوهی خشک در زیر یک آسمان آبی روشن و بدون ابر