بریتانیا مهاجران غیرقانونی را به فرانسه بر می گرداند

مقام های بریتانیایی روند برگشت مهاجران غیرقانونی را که از فرانسه به آن کشور می روند، آغاز کرده است. نخستین گروه از مهاجران که در اواخر سال گذشته توسط قایق به بریتانیا رفته بودند، در بیست و چهارم جنوری 2019 به فرانسه برگشت داده شدند.

وزارت داخله بریتانیا گفته است که، 539 مهاجر در سال 2018 تلاش کرده اند تا با استفاده از قایق های کوچک خود را به بریتانیا برسانند. 80 درصد این تلاش ها برای عبور از آبنای انگلیس تنها در ماه اکتوبر انجام شده است. این اقدام در تلاش برای زدودن مهاجرت غیرقانونی از راه آبنای انگلیس برداشته شده است.  

ساجد جاوید وزیر داخله بریتانیا به خبرگزاری اسکای گفته است که، افزایش شمار مهاجران غیرقانونی مشکل بزرگی است. او گفته است که، بریتانیا در همکاری با فرانسه تلاش می کند تا کنترول مرزی در شمال فرانسه و داخل بریتانیا را بهبود ببخشد.

وزارت داخله همچنان ابراز امیدواری کرده است که، برگشت مهاجران غیرقانونی سبب عامل بازدارنده قوی برای عبور خطرناک مرزی شود. بریتانیا بربنیاد قوانین دوبلین که به موجب آن نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا که مهاجران در آنجا وارد می شوند، مسؤولیت این مهاجران را دارد، روند برگشت مهاجران را آغاز کرده است.

دولت بریتانیا همچنان بودجه عملیات ها برای کنترول مرز را افزایش خواهد داد. بریتایا تعهد سپرده است که شش میلیون پوند را برای کنترول سواحل و بندرگاه های فرانسه و همچنان افزایش همگاهنگی میان گزمه های زمینی و دریایی، تمویل کند. 3.2 میلیون پوند دیگر نیز برای سرمایه گذاری روی تجهیزات تخصصی مانند: کمره های امنیتی و آله های دید شب تخصیص یافته است.

جاوید به روزنامه ایندپندینت گفته است: ” ادامه همکاری نزدیک ما با شرکای فرانسه یی برای توقف مهاجران آسیب پذیر از این سفر خطرناک و همچنان مقابله با قاچاقیچان انسان که جان مهاجران را به خطر می اندازند، حیاتی است.”

جاش هلم مدیر سازمان کمک به مهاجران گفته است که، چالش های مهاجران برای بقا در زمستان سرد در فرانسه یکی از دلایلی است که این مهاجران با خطر انداختن جان خود دست به این سفر می زنند.

او افزود: ” خلاء معلومات رسمی و مشخص وجود دارد. این خلاء توسط اشخاصی پُر می شود که سوء استفاده کننده و خطرناک هستند.”

TMP – 04/02/2019

هلم گفته است که، قاچاقچیان از هر مهاجر 3 الی 10 هزار پوند برای این سفر خطرناک توسط قایق، قطار، لاری و یا موتر، اخذ می کنند.