یک کشتی کروز بیش از 100 مهاجر را که در دریا در نزدیکی یونان گیر مانده بودند، نجات داد.

در 20 جنوری سال 2019 یک کشتی تفریحی مالتیایی 111 مهاجر از جمله 33 کودک را نجات داده است که در نزدیکی شبه جزیره پلوپونس Peloponnese یونان قرار داشتند. مهاجران پس از پیدا شدن قایقشان در حالت بسیار خراب در فاصله 74 کیلومتری ساحل، جمع آوری شدند.

خبرگزاری آلمان دویچه وله گزارش داد که این مهاجران به بندر کالاماتا در یونان انتقال داده شده و در آنجا به پولیس ساحلی یونان تحویل داده شده اند. مقامات بلافاصله طی واگذار کردن مهاجرین، دو نفر از کسانی که قایق را هدایت می کردند، دستگیر کردند.

اگرچه ملیت آن دسته از مسافرها هنوز افشا نشده است ، اما این گذرگاه دریایی در بین مهاجران افغان که سعی می کنند به طور غیذقانونی به اروپا برسند، مشهور است.

طبق گزارش IOM یونان، گارد ساحلی هلنی (HCG) حداقل 13 حادثه را که نیاز به عملیات جستجو و نجات داشته است بین 19 تا 25 جنوری 2019 در جزایر لسوس Lesvos، کارپاتوس Karpathos، لروس Leros، کوس Kos، ساموتراکی Samothraki، سیمی Symi و بندر الکساندر Alexandroupolis گزارش کرده است.

با این حال، تیم عملیاتی جستجو و نجات همیشه به موقع به قایقهای در حال غرق شدن نمی رسند. در سال جاری، تاکنون بیش از 700 مهاجر در حالی که تلاش می کردند به طور غیرقانونی از طریق دریای مدیترانه به اروپا سفر کنند جان خود را از دست داده اند.

IOM اعلام کرد که تقریبا 19،000 مهاجر تاکنون در یونان وارد شده اند. تعداد مشابهی در حال حاضر در کمپ های پر ازدحام که وضعیت بهداشتی خوبی ندارند، زندگی می کنند.

کشورهایی مانند ایتالیا، یونان و اسپانیا در تلاش هستند تا تعداد مهاجران غیرقانونی که به سواحل این کشورها می رسند را کاهش دهند. در تلاش برای بهبود نظارت بر مسیرهای آبهای یونان، آژانس مرزی اتحادیه اروپا به تازگی گارد ساحلی یونان را با یک فروند هواپیمای بدون سرنشین مجهز کرده است. این هواپیمای بدون سرنشین می تواند تا ارتفاع 1000 متر پرواز کند.

نقاط اصلی عزیمت و ترانزیت مانند لیبیا، مراکش و ترکیه همچنین از حمایت مستمر اروپا برای مدیریت جریان مهاجران غیر قانونی برخوردار هستند.

TMP – 20/08/2019

Photo credit: 1AdesiA1 / Shutterstock.com

Photo caption: کشتی مسافرتی لوکس که مهاجران را نجات داد.