یک نوزاد و یک طفل پس از غرق شدن قایق در دریای ارژه که یکی از خطرناک ترین مسیرهای مهاجرت می باشد کشته شدند.

یک نوزاد دو ماهه و یک کودک خردسال پس ازغرق شدن قایق حامل 35 مهاجر در 14 اکتبر در دریای اژه از بین رفتند. این قایق هنگام شروع غرق شدن سعی در رسیدن به جزیره لسبوس یونان داشت. محافظ ساحلی ترکیه توانست 33 نفر دیگر را توسط هواپیما نجات دهد اما اجساد یک کودک خردسال و یک نوزاد را پیدا کرد.

دریای اژه که ترکیه را به اروپا متصل می کند ، همچنان یکی از مرگبارترین مسیرهایی است که مهاجران برای رسیدن به اروپا از آن استفاده می کنند. براساس اعلان سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) تاکنون بیش از 59 مهاجر در مسیر مدیترانه شرقی جان باختند و مقامات انتظار دارند که تعداد کل در سال 2019 از دو سال گذشته فراتر رود.

محافظان ساحلی ترکیه از افزایش کلی تعداد کسانی که تلاش می کنند تا از این مسیر عبور کنند، گزارش داده است ، هرچند که این تعداد هنوز بسیار کمتر از اوج سال 2015 است. بیش از 60 درصد از کسانی که اقدام به عبور از دریای اژه در سال 2019 کرده اند، افغان و سوری بوده اند.

سازمان حفاظت ساحلی ترکیه سعی در مهار تعدادی از گذرگاه ها داشته و از بین جولای تا اکتبر سال 2019 تعداد 42447 مهاجر غیر قانونی را رهگیری کرده است و مانع عبور آنها شده اند، آنها همچنین دست کم 62 قاچاقچی انسان را نیز بازداشت کرده اند.

مهاجرت های غیر قانونی همچنان برای اتحادیه اروپا یک چالش است زیرا ترکیه برای مهاجران از آسیا و آفریقا که برای دستیابی به اروپا تلاش می کنند ، به کانونی تبدیل شده است. توافق نامه سال 2016 بین ترکیه و اتحادیه اروپا تلاش کرده است با افزایش گشت ها و سرکوب قاچاقچیان انسان، ورود مهاجران به اروپا را محدود کند.

با وجود این تلاش ها ، بیش از 36000 مهاجر در سال 2019 از ترکیه به یونان عبور کرده اند. یونان در حال حاضر میزبان بیش از 31000 مهاجر در کمپ های پر ازدحام در جزایر خود در دریای اژه است.

TMP 30/10/2019

تصویر از دیپ اسپیس/ شاترستاک

عنوان تصویر دریای اژه ، ترکیه – 18 اکتبر 2019: گارد ساحلی ترکیه مهاجران را گرفتار کرد. پناهجویان و مهاجران در نردبان ها پس از غرق شدن قایق شان در هنگام عبور از دریای اژه از ترکیه به جزیره یونانی لسبوس می رسند.