مسیرهای دریایی عامل اصلی مرگ و میر مهاجران است

سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) گفت که خطرناک ترین مسیرهای مهاجرت جهان، عبور از دریاها، به خصوص دریای مدیترانه است. 

براساس گزارش جدید، “سفرهای مرگبار”، بیش از 17،900 نفر در تلاش برای عبور از دریای مدیترانه در سال های 2014 و 2018 جان خویش را از دست داده اند. 678 طفل شامل این مرگ و میرها است. از ماه جنوری تا جون 2019، آخرین اطلاعات سازمان بین المللی مهاجرت نشان می دهد که 597 مهاجر در تلاش برای عبور از دریای مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

بسیاری از مهاجران غیر قانونی افغان از دریای مدیترانه عبور می کنند تا به ترکیه  برسند و از ترکیه به اروپا بروند. از زمان آغاز بحران مهاجرت اروپا در سال 2015، ده ها هزار مهاجر غیر قانونی، از جمله افغانها، تلاش کرده اند به اروپا برسند. 

به دنبال مدیریت جریان مهاجران غیر قانونی، اروپا نظارت بر مرزهای خویش را تشدید داده است. این امر موجب شد تا قاچاقچیان خطرات بیشتری را برای مهاجرین در سراسر مرزهای اروپا در نظر بگیرند. برخی از این خطرات عبارتند از استفاده از قایق های غیرقابل استفاده برای سفرهای دریایی و بار کردن بیش از حد مهاجرین در این قایق ها که مهاجران را در معرض خطر غرق شدن قرار می دهد. 

یونان نقاط ورودی اصلی برای مهاجران غیر قانونی افغان در اروپا می باشد که از ترکیه و از طریق دریای مدیترانه وارد آن می شوند. در ماه جون 2019 دو قایق از ساحل ترکیه حرکت کردند و چندین نفر از جمله کودکان کشته شدند. در تاریخ 11 جون، هفت مهاجر از جمله دو کودک، غرق شدند بعد از اینکه قایق حامل آنها در حالی که به طرف یونان می رفت در دریای اژه پیدا شد. 

به گفته گارد ساحلی ترکیه، حادثه دوم در 17 جون رخ داد که هشت مهاجر در سواحل جنوب غربی ترکیه غرق شد. براساس گفته های روزنامه صباح ترکیه، قایق در مسیر جزیره یونس کوز واقع شده بود. 

فیلیپ لکلرک، نماینده کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد در یونان، گفت: “این فاجعه دردناک است که مردم همچنان به سفرهای خطرناک خود برای رسیدن به جزایر یونان ادامه می دهند “. “تلاش های دو جانبه برای اطمینان از راه های امن و قانونی برای رسیدن به اروپا ضروری است، بنابراین مردم از اینکه جان خود را در خطر بی اندازند و خود را به قاچاقبران بسپارند دست نگه دارند.”

TMP – 03/07/2019

تصویر از Malcolm Chapman / Shutterstock.com

عنوان تصویر 29 سپتامبر سال 2015 LESVOS, GREECE: پناهندگان در حال وارد شدن به یونان با قایق از ترکیه. سربازان داوطلب که کمک و راهنمایی می کنند تا قایق داخل شود درحالی که انجین قایق خراب شده است.