جسد زن افغان پس از آتش سوزی مرگبار در مرکز پذیرش یونان پیدا شد

بقایای یک مهاجر غیر قانونی افغان در پی آتش سوزی بزرگی که در کمپ پر ازدحام موریا در جزیره لسبوس یونان در 29 سپتامبر 2019 این آتش سوزی، در داخل کانتینر که برای اسکان مهاجران غیر قانونی در مرکز پذیرش موریا ساخته شده بود، آغاز شد و سرانجام توسط طیاره خاموش شد.

مقامات می گویند که این آتش سوزی خطرناک موجب شورش ساکنان شده است. Lefteris Economyou ، معاون وزیر حفاظت از شهروندان یونان گفت: “جسد مفتول پیدا شد و باعث شورش [مهاجران] خارجی شد.” “سنگها و اشیاء دیگر مورد اصابت قرار گرفتند ، به سه موتور آتش نشانی آسیب رساند که در تتیجه چهار پلیس و یک آتش نشان زخمی شدند.”

به طور کلی ، 19 نفر از جمله چهار کودک زخمی شدند که بیشتر آنها در این درگیری ها نقش داشته اند. یک گزارش جداگانه از آژانس پناهندگان سازمان ملل (UNHCR) می گوید که یک کودک به همراه زن افغان درگذشت.

واسیلیس رودوپولوس ، رئیس پلیس محلی ، با توصیف غوغا ناشی از آتش سوزی گفت: “اوضاع کاملاً از کنترول خارج بود.” “رفتار آنها بسیار پرخاشگرانه بود ، آنها اجازه نمی دادند موتورهای آتش نشانی عبور کنند تا آتش را خاموش کنند و برای اولین بار بود که مهاجرین فریاد می زدند: پلیس را بکشید.”

سازمان های غیردولتی Médecins Sans Frontières گفتند که این شورش بازتاب ناامیدی روز افزون در بین ساکنان کمپ شده است. مارکو ساندرون ، یک افسر میدانی به خبر گزاری MSF گفت: “این تراژدی نتیجه مستقیم یک سیاست بی رحمانه است که 13،000 نفر را در کمپ ساخته شده برای 3000 نفر به  جا بجا کرده اند.”

در حال حاضر یونان میزبان 85000 مهاجر غیر قانونی است که بیشتر آنها از سال 2015 از ترکیه عبور کرده اند و وارد این کشور شده اند. دولت یونان به دنبال جلسه کابینه در روز سه شنبه، 1 اکتبر 2019.اعلام کرد قصد دارد بازگرداند تا پایان سال 2020 به تعداد 10،000 مهاجر را به ترکیه بازگرداند.

این اقدام نشانه تغییر سیاست ها در این کشور است، زیرا نخست وزیر محافظه کار کیوریاکوس میتسوتاکیس موضع سختی نسبت به وضعیت مهاجران در یونان اتخاذ می کند. در بیانیه ای ، دولت آتن اعلام کرد که این 10،000 افزایش از “1،805 مورد بازگشت در 4.5 سال تحت دولت قبلی (چپ) سوریه سیریزا است.”

TMP – 10/10/2019

Photo credit: نیکولاس ایکونومو/ شاترستاک

Photo caption: کمپ موریا در حال حاضر 13000 نفر را در خود جای داده است ، بیش از 4 برابر ظرفیت آن که 3،000 نفر می باشد.