یک مهاجر افغان که با مشکل بسته شدن کمپ ها در یونان روبه رو است، می گوید: “حقوق بشر کجاست؟”

مهاجران در یونان به طور فزاینده ای نگران آینده خود هستند و دولت به برنامه خود برای بسته نمودن کمپ های لسبوس ، کیوس و ساموس ادامه می دهد. کمپ ها با امکانات “بسته” جایگزین خواهند شد که مهاجران تا زمان اخراج یا جابجایی در آنها نگهداری خواهند شد.

با نزدیک شدن زمستان، شرایط موجود در کمپ ها رو به وخامت می رود. سلیم ، 22 ساله اهل عراق می گوید: “این امر با نزدیک شدن زمستان بسیار بد است. همه جا باران می بارد. چادرها قادر به جلوگیری از بارش نیستند.” وی افزود: “آنها در اینجا با ما مانند انسان رفتار نمی کنند.”

زینب 26 ساله از افغانستان می گوید که او و همسرش فقط کیسه خواب و پتو دارند تا آنها را گرم نگه دارند. او هفت ماه باردار است و کمبود مواد غذایی  باعث می شود او بیمار شود. او می گوید: “همه می آیند و می گویند” ببخشید … خیلی متاسفم “. “من واقعاً از شنیدن این کلمات خسته شده ام.”

فرزاد، یک پدر افغان که صاحب پنج اولاد است و که در اوایل سال جاری وارد لسبوس شد، درباره تجربه خود در کمپ موریا صحبت کرد و گفت: “زندگی در اینجا مانند زندگی در جهنم است.”

علیرغم نیاز آشکار برای انتقال مهاجران از این کمپ ها ، بسیاری نسبت به برنامه دولت احتیاط می کنند. فرزاد مراکز جدید را “زندان” توصیف کرد. وی با شاک شدن از این پیشنهاد، پرسید: حقوق بشر کجاست؟

زینب همچنین نظرات خود را به اشتراک گذاشت: “هیچ کدام ما با این که بسته شدن قریب الوقوع واقع بینانه است موافق نیستیم. من در مورد آن خواندم ، اما فکر نمی کردم درست باشد. “

قرار است حدود 20،000 مهاجر تا اوایل سال 2020 به سرزمین مرکزی منتقل شوند، اما زینب نسبت به این طرح تردید دارد. وی اظهار داشت: “ما افرادی را می بینیم که به مناطق مرکزی می روند، اما در این [روزهای اخیر] افراد زیادی به اینجا آمده اند.”

سازمان های حقوق بشری نیز از برنامه دولت انتقاد کرده اند. توماسو سانتو ، سخنگوی ام دی اف ، گفت: “سیاست فعلی در اختیار داشتن مردم در جزایر یونان ، سیستمی هرج و مرج ، غفلت و آسیب های بی حد و حصر را ایجاد کرده است … اگر این اعلامیه ها تأیید شوند ، ما نمی فهمیم که چطور تبدیل کردن مراکز مهاجرین به زندان یک راه حل محسوب می شود.”

در همین حال ، نخست وزیر یونان Kyriakos Mitsotakis از سایر کشورهای عضو اتحادیه اروپا درخواست کرده است تا پناهندگان بیشتری را در خود جای دهند.

TMP – 9/12/2019

تصویر از: سوالات 1,2,3 / شاترستاک

عنوان تصویر: موریا ، لسوس ، یونان ، 24-فوریه-2016: کمپ پناهندگان Moria on Lesvos. کانونی که پناهندگان در آن ثبت نام می کنند.