تنها 1٪ از اطفال مهاجر در جزایر یونان به مکتب می روند

بوریس چشیرکوف سخنگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) در یونان اعلام کرده است، نود و نه درصد از 12000 کودک مهاجر که در کمپ هایی در جزایر یونان در شرایط مضر زندگی می کنند ، به مکاتب رسمی دولتی نمی روند. 

چشیرکوف گفت: “دسترسی به آموزش و پرورش به خصوص در جزایر یونان یک مشکل بزرگ است.”

وی تأکید کرد که اطفال ناامید شده و باید در صنف های درسی باشند اما “تعدادی از مشکلات مانند کمبود معلم و حمل و نقل” آنها را از فرصت حضور در مکاتب محروم کرده است.

اطفالی که سخنگوی کمیساریای عالی پناهندگان UNHCR در یونان از آنها یاد می کند ، در کمپ هایی در پنج جزیره در دریای اژه – لسبوس ، کیوس ، ساموس ، لروس و کوس – توزیع شده اند که این کمپ ها حدود 40،000 مهاجر دارند.

چشیرکوف از مثال یک خانواده در لسبوس استفاده کرد که در یک بستر مصنوعی با یک ورق پلاستیکی به عنوان سقف زندگی می کرد تا نمونه ای از مبارزات خانواده های مهاجر باشد.

وی گفت: “آنها چهار ماه پیش هنگامی که خانه آنها ویران شد ، سوریه را ترک کردند و سه فرزند آنها هرگز به مکتب نرفته اند زیرا در سوریه هنوز سن رفتن به مکتب را پوره نکرده بودند. اکنون که آنها در یونان و در سن مکتب رفتن هستند، پدرشان ابراهیم ، 49 ساله ، می خواهد که آنها به مکتب بفرستد (اما) آنها نمی توانند بروند. “

گزارش (اتحادیه اروپا) نشان می دهد که بیش از 70،000 مهاجر تاکنون امسال از ترکیه به کشورهای اتحادیه اروپا عبور کرده اند که 46 درصد نسبت به مدت مشابه سال گذشته افزایش یافته است. حدود 68000 نفر از این مهاجران از ترکیه به یونان سفر کرده اند و بسیاری از آنها در کمپ های که در جزایر یونان موقعیت دارند، زندگی می کنند.

اکنون 40،000 مهاجر در این جزایر در شرایط وحشتناکی زندگی می کنند. دولت یونان از بسته شدن برنامه ریزی شده حداقل سه کمپ مهاجرین پر ازدحام در جزایر یونان خبر داد. 

TMP – 27/12/2019

وروریدیس واسیلیس/ شاترستاک : تصویر از

عنوان تصویر: Idomeni ، یونان – 24 سپتامبر 2015: صدها نفر از مهاجران در مرز بین یونان و FYROM در انتظار هستند و در انتظار زمان مناسب برای عبور از مرز