رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) می گوید ، اروپا باید برای محافظت از مهاجران زیر سن در یونان اقدامات بیشتری انجام دهد

فیلیپ گراندی ، کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد، نگرانی های جدی خود را در مورد ایمنی و رفاه اطفال بی سرپرست در جزیره لسبوس یونان ابراز کرده است. وی از کشورهای اروپایی خواست تا برای محافظت از این اطفال مداخله کنند.

بعد از بازدید اخیر از کمپ مهاجران در لسبوس ، گراندی گفت: “ما نمی توانیم قبول کنیم که آنها (پناهندگان) در چنین شرایط بدبختی زندگی می کنند. شرایط بسیار چالش برانگیز است و نیاز به بهبود فوری دارد. “

وی در ادامه با تأکید بر آسیب پذیری ویژه اطفال بی سرپرست ، افزود: “من نگران این اطفال هستم ، به خصوص اطفالی که بدون سرپرست سفر می کنند، امکان اینکه آنها مورد خشونت و تجاوز قرار گیرند بسیار زیاد است.”

بنا بر گزارش ها ، بیش از 1200 بی سرپرست و یا جدا از هم در جزیره لسبوس زندگی می کنند و در شرایطی زندگی می کنند که UNHCR آن را “بسیار نگران کننده و نامناسب” توصیف کرده است. در یک چادر بسیار کلان همراه بزرگسالان زندگی می کنند. بنا بر گزارش ها ، برخی دیگر در مرکز شهر یا مناطق دیگر جزیره می خوابند که هیچ گونه محافظتی ندارند.

سازمان های غیردولتی مانند موسسه خیریه پزشکی MSF خواستار تخلیه این اطفال در مراکز امن تر و مناسب تر شده اند. گراندی همچنین بر “نیاز به سرعت عمل برای یافتن راه حل برای آنها” تأکید کرد.

دولت جدید محافظه کار یونان در مورد مهاجرت نسبت به سلف خود خط سختی را در پیش گرفته است. اخیراً اعلام شده است که مقامات کمپ های پر ازدحام پناهندگان را تعطیل می کنند. در عوض ساکنین در مراکزی دیگر، که قرار است در تابستان سال 2020 افتتاح شوند تا زمان تبعید یا جابجایی نگهداری خواهند شد.

دولت همچنین قانون جدید پناهندگی را وضع می کند ، که دستگیری پناهجویان را آسان تر می کند ، دسترسی به فرآیندهای پناهندگی عادلانه را محدود می کند ، حق پناهجویان را برای کار محدود می کند و حق تجدیدنظر در مورد موارد رد شده را نیز از بین می برد.

گراندی در جمع خبرنگاران در آتن گفت: “صبر و مهمان نوازی اکنون کمتر از گذشته قابل مشاهده است.”

TMP – 12/12/2019

Photo credit: Anjo Kan / Shutterstock.com

Photo caption: LESVOS, GREECE – october 14, 2015. Refugee migrants, arrived on Lesvos in dinghy boats, they wait in refugee camps for the ferry to Athens continuing their journey through Europe to seek asylum. – Image