حزب محافظه کار یونان دستاوردهای بزرگی در سراسر کشور به دست می آورد

هر ساله ده ها هزار مهاجر و پناهجویانی که از جنگ و فقر فرار می کنند وارد یونان می شوند تا به دنبال یک زندگی جدید و یا برای انتقال از شمال غرب این کشور به کشورهای ثروتمندتر اروپایی.

با این حال، پس از اینکه موج مهاجرت به اروپا در سال 2015 افزایش یافت، احساسات ضد مهاجرت در سراسر اروپا گسترش یافته است. این منجر به پیروزی انتخابات برای احزاب دور سمت راست در کشورهایی مانند ایتالیا و اتریش شد. اتحادیه اروپا نیز در سال 2016 مذاکره ای با ترکیه داشت که در این مذاکرات به این توافق رسیدند که همه مهاجران غیر قانونی را به ترکیه بازگردانند.

در ماه جون سال 2019 حزب محافظه کار یونان پس از انتخابات مجلس محلی و اروپایی، دستاوردهای بزرگی در سراسر کشور به دست آورد. در مقابل، حزب نخست وزیر الکسسی تیسپراس کمتر از یک چهارم از رآی انتخابات محلی را ازآن خود کرد و او را وادار کرد تا انتخابات عمومی را به طور ناگهانی برگزار کند. یونانی ها دوباره در تاریخ 7 جولای 2019 به پای صندوق های رأی خواهند رفت و می تواند این انتخابات به نفع تیسپر تمام شود و وی اولین نخست وزیر یونان شود که برای سه دهه در این مقام باقی خواهد ماند.

رهبر جدید دموکراسی، کیوریکای میتساكیسی، در ماههای پیش از انتخابات، از کمپ های مهاجرین از جمله آن عده کمپ هایی که در جزایر لسوو و ساموسی بودند بازدید كردند. وی از دولت برای عدم اطمینان از بازگشت مهاجران غیرقانونی به کشور مبدا و تأخیر طولانی در بررسی درخواست پناهندگی آنها انتقاد کرد. از طرف دیگر، تیسپرعمدتا به عنوان یک سیاستمدار طرفدار مهاجرت شناخته می شود.

آژانس خبری آلمان DW با برخی از پناهجویان و مهاجرانی که وارد یونان شده اند و آنجا را کشور خویش می دانستند مصاجبه کرد، و به پرسش هایی درباره سیاست های ضد مهاجرت در اروپا پرداختند. بسیاری از این مهاجران در ابتدا برنامه ریزی کرده بودند تا از طریق یونان به کشورهای ثروتمند ترانزیت کنند، اما به دلیل توافقنامه اتحادیه اروپا و ترکیه در یونان بند مانده اند. باقر که به عنوان یک شاگرد کار می کند گفت: در ابتدا یونان دروازه ای بود برای مهاجرین تا به کشورهای اروپایی بروند اما فعلا بیشتر مردم اینحا بند مانده اند. ما اینجا نیاز به شغل و مسکن داریم، اما زمانی که خود یونانی ها بیکار هستند ما چطور کار پیدا کنیم؟

یک زن افغان گفت که او از سال 2004 در یونان زندگی کرده است. او اکنون در یونان به عنوان مترجم برای یک مرکز روز پناهندگان کار می کند و می گوید بزرگترین ترس او افزایش فاشیسم است. وی اضافه کرد ” وضعیت از این به بعد در اروپا بدتر می شود بخاطر حزب دور سمت راست.

یکی مهاجر دیگر گفت که او در سال 2016 با خانواده اش به یونان آمد. او گفت: بعد از اینکه به یونان رسیدند پسرانش زبان را به زودی یاد گرفتند و آنها تصمیم گرفتند در یونان بمانند اما در حال حاضر از اینکه جزب دور سمت راست برنده شود می ترسند.

TMP – 18/06/2019

تصویر از: Ververidis Vasilis / Shutterstock

عنوان تصویر: مهاجرین و پناهندگان در فبروری 2016 به بندر پیرهس می رسند.