قتل یک طفل مطالبات را برنگیخت و باعث شد خواستار بررسی های سخت تر در مرز سوئیس و آلمان

سیاستمداران پس از کشته شدن یک پسر بچه هشت ساله توسط یک پناهنده در فرانکفورت در روز دوشنبه 29 جنوری خواستار افزایش تدابیر امنیتی در مرز آلمان با سوئیس شدند.

مظنون ایریتریایی کودک و مادرش را به سمت قطاری که در حال آمدن به ایستگاه اصلی راه‌آهن شهر بود تله کرد. مادر این طفل زنده مانده است اما متآسفانه طفل خوردسال جا به جای جان خویش را از دست داد.

جندی بعد از این حادثه این موضوع توسط مقامات آلمانی افشا شد كه پولیس سوئیس حكم دستگیری مظنون صادر کرد وی پس از دست داشتن در یكی از موارد خشونت آمیز در زوریخ آزاد شده بود. وی همچنین تحت معالجه روانپزشکی قرار گرفته بود.

این حادثه تنش های از قبل موجود در آلمان را درمورد سیاست های مهاجرت و مدیریت مرزها  افزایش داده است. وزیر امور داخله، هورست سیوفر، در مصاحبه با مجله آلمانی Der Spiegel گفت که وی برای بررسی های بیشتر در امتداد مرز سوئیس و آلمان فشار خواهد آورد.

وی اظهار داشت: “من برای تنظیم کنترل های هوشمند در مرز، هر کاری انجام خواهم داد”.

وی از توماس استرابل، وزیر داخله بادن-ورتمبرگ Baden-Württemberg (یکی از شهر های جنوب غربی جرمنی)، که با کشور سوئیس هم مرز می باشد، پشتیبانی دریافت کرد. استرابل گفت: “باید از گذرگاه های غیرقانونی مرزی جلوگیری شود.”

آلیس ویدل، رهبر حزب راستگرای آلمان، گزینه های بدیل برای آلمان، فراتر رفت و گفت: “نه تنها باید مرز با سوئیس محافظت شود بلکه باید امنیت شهروندان نیز تضمین شود.”

اما سیحوفر نیز از مخالفان سیاسی خود انتقادهایی دریافت کرده است. بنیامین استراسر، سخنگوی امور داخلی حزب لیبرال دموکرات ها، خاطرنشان کرد: در حال حاضر تلاشی های تصادفی و ناگهانی در امتداد مرز انجام می شود.

وی افزود: “حتی با وجود چنین كنترل ها و تلاشی ها، مظنون قتل در فرانكفورت متوقف نمی شود تنها به دلیل اینکه هیچ حكم دستگیری Europewide علیه وی وجود ندارد.”

آلمان یکی از کشورهای مقصد اصلی پناهجویان فرار از درگیری و فقر در سالهای اخیر بوده است. در واقع، دولت ائتلاف آنگلا مرکل و صدراعظم آلمان در ابتدا از پناهجویان استقبال کرد.

با این حال ، در ماه های اخیر، تغییر در نگرش ها رخ داده است. چهره های سیاسی کلیدی، از جمله رئیس دفتر مهاجرت و پناهندگان آلمان ، هان-اچارد سامر، خواستار پایبندی شدیدتر به سیاست های مدیریت مرزی شده اند.

TMP – 29/08/2019

Photo credit: Pradeep Thomas Thundiyil / shutterstock.com

Photo caption:

Frankfurt am Main، آلمان – 30 ژوئیه 2019: گل و شمع در نزدیکی مکانی که طفل 8 ساله در مقابل قطار نزدیک به ICE تله داده شده بود.