شاید پارلمان دنمارک تغییر کند، اما سیاست‌های ضد مهاجرت تغییر نخواهند کرد

حزب چپ دنمارک در انتخابات جون 2019 48 کرسی را، از میان 179 کرسی پارلمان آن کشور به خود اختصاص داده و با این ترتیب رقیب اصلی اش یعنی حزب راست دنمارک شکست داده است.

با این وجود، حزب سوسیال دموکرات مجبور شد سیاست های ضد مهاجرتی را که در میان رای دهندگان دانمارک محبوب است، در تلاش برای بازگشت رای دهندگان طبقه کارگر اتخاذ کند.  مِته فردریکسن، رهبر 41 ساله این حزب اکنون به دومین نخست وزیر زن در دنمارک مبدل خواهد شد.

در جریان دوره مبارزات انتخاباتی، فردریکسن سیاستهای سختگیرانه ای را که از سوی دولت حزب راست‌ کشور مشمول، مصادره جواهرات از پناهجویان، ممنوعیت حجاب های اسلامی و مجازات های شدید فراهم کننده‌گان محل بود و باش برای مهاجران ارایه شده بود را، اتخاذ کرد.

کریستین مدسن، تحلیلگر سیاسی، در نیویورک تایمز گفت: “سوسیال دموکرات ها چهار انتخابات از میان پنج انتخابات را در جریان این قرن، به دلیل مسئله مهاجرت از دست داده‌اند.

دنمارک از زمان آغاز بحران مهاجرت در اروپا در سال 2015، درخواست های پناهندگی کمتری را پذیرفته است. بر بنیاد داده‌های به روز شده از وزارت مهاجرت دنمارک، تنها به 35 درصد از متقاضیان در سال 2017 پناهندگی داده شده است، در حالیکه این رقم در سال 2016 به 72 درصد و در سال 2015 به 85 درصد می رسید.

میشل کلنت بندیزن، ، رییس صندوق پناهندگان خوش آمدید، که مشاوره قانونی رایگان برای پناهجویان ارابه می کند، به فایننشل تایمز ( Financial Times ) گفت که، او دیگر نمی تواند تفاوتی میان لیبرال‌ها و محافظه کاران در مورد مهاجرت ببیند. او افزود: “این چیزی است که مرا نسبت به کارم نا امید می سازد. مهم نیست که دولت ما چه می شود، در سیاست تغییری نخواهد آمد. و آنها سیاست های افراطی استند. “

این کشور پیش از اخراج افرادی که، درخواست پناهندگی آنان رد شده است، آنان را بازداشت می کند. قوانین سختگیرانه و دشوار مهاجرت در دنمارک سبب کاهش قابل توجه شمار پناهجویان شده است به گونه‌ای که 3500 درخواست‌ کننده‌گان پناهندگی در سال 2017 ثبت شده است که، در مقایسه با سال 2015 که، 21000 تن درخواست پناهندگی داده بودند، کاهش چشمگیر را، نشان می دهد.

علی عدنان در یک مصاحبه با رویترز گفت که او در سال 2015 برای درخواست پناهندگی به دنمارک آمده است. در حال حاضر او منتظر اخراج است زیرا مقام‌ها موافق نیستند که زندگی او در عراق در معرض تهدید قرار گرفته است.

عدنان که پس از رو آوردن به مسیحیت نام دنیل را، برای خود انتخاب کرده گفت:  من نمی دانستم که دریافت پناهندگی در دانمارک چقدر دشوار است. اما هنگامی که شما فرار می کنید، شما در مورد آن فکر نمی کنید، شما فقط می خواهید به یک کشور امن بروید.”

پناهجویانی که، درخواست پناهندگی شان ناکام شده مجوز کار ندارند، هیچ مزایای اجتماعی دریافت نمی کنند، از اطاق‌های کوچک به گونه مشترک استفاده می کنند، در زمان های ثابت در یک غذاخوری غذا می خورند و اجازه پخت و پز برای خود شان را، ندارند.

وزیر مهاجرت دنمارک در ماه جون به روزنامه برلینگش گفت: شما نمیتوانید فقط در دانمارک بمانید و اینجا را، انتخاب کنید. به همین دلیل است که ما باید بر این افراد فشار وارد کنیم تا مسوولیت گرفته و به خانه بازگردند. آنها مجاز به حضور در اینجا نیستند. “

TMP – 09/06/2019

Photo credit: Stig Alenas / Shutterstock

Photo caption: دو افسر پولیس به اوراق شماری از مهاجران که در جاده‌یی نشسته اند می بینند. کوپنهاگن، دنمارک- 6 اپریل 2017