مقدونیه شمالی: حداقل 34 مهاجر غیرقانونی در یک حادثه ترافیکی در یک شاه راه زخمی شدند، 240 نفر دیگر نیز به دلیل عبور غیرقانونی از مرز دستگیر شدند

پلیس مقدونیه شمالی اعلان کرد، دست کم 34 مهاجر غیر قانونی افغان و موتروان لاری در یک تصادف حادثه ترافیکی در شاه راه در 20 جنوری 2019 زخمی شدند.

درایور لاری که یک مرد 24 ساله مقدونی است در حال اتقال دادن مهاجران غیرقانونی افغان به شمال و به سمت صربستان بود که گزمه پلیس آنها را شناسایی و تعقیب کرد. گفته می شود که درایور خود را از لاری در بزرگراه اصلی برای فرار نمودن از دست پولیس پرتاب کرد، در حالی که وسیله نقلیه همچنان به حرکت خود ادامه داد و سرانجام واژگون شد. این لاری در یک دره به عمق 14 متر در کنار بزرگراه افتاد.

گزارش شده است که سه نفر از سرنشینان و درایور لاری مصدومیت جدی را متحمل شده اند. همچنین گزارش شده است که اطفال نیز در بین مجروحان هستند. تمام مسافرین و درایور لاری به شفاخانه های اطراف منتقل شدند.

این مسیر از یونان شروع شده و از مقدونیه شمالی می گذرد  و مهاجرین غیر قانونی  برای رسیدن به کشورهای ثروتمند اروپایی تلاش می کنند تا از این مسیر عبور کنند. با وجود بسته شدن مرزها در سال 2016، همچنان هزاران نفر از طریق بالکان از ترکیه با وسایل غیرقانونی برای رسیدن به اروپا تلاش می کنند.

چند هفته بعد از آن واقعه، پلیس مقدونیه اعلام کرد که دست کم 240 مهاجر را که به طور غیرقانونی از یونان عبور کرده بودند، بازداشت کرده و آنها را تبعید می کند. اولین مورد از این دو حادثه در تاریخ 29 جنوری 2019 اتفاق افتاد، هنگامی که پلیس 79 مهاجر غیر قانونی را در یک لاری در نزدیکی مرز یونان و شمال مقدونیه شده بودند را دستگیر کرد. مهاجران غیر قانونی در یک عملیات نیروی گشت مشترک مرزی مقدونیه شمالی و مجارستان در شهر گگجلیا پیدا شدند. درایور لاری نیز دستگیر شده است. تابعیت مهاجران غیرقانونی در بیانیه پولیس اعلان نشده است.

حادثه دوم در 9 آگوست 2019 اتفاق افتاد. پولیس مقدونیه شمالی اعلام كرد كه 161 مهاجر غیرقانونی از پاکستان، هند، بنگلادش، افغانستان، سومالی و اریتریا در چهار گروپ بودند که شبانه سفر می کردند.

هر دو گروه از مهاجرین غیر قانونی به یک پوسته پولیس در شهر جنوبی گگجلیا منتقل شدند. به گفته پلیس، همه مهاجرین غیرقانونی بازداشت شده به یونان تبعید می شوند.

TMP – 27/08/2019

Photo credit: Giovanni Vale

Photo caption: گگجلیا، مقدونیه – 11 فبروری 2016: پلیس همراه با مهاجرین غیر قانونی در یک کمپ ترانزیت.