یک مهاجر افغان در استانبول گفت: ” هزینه های زندگی در ترکیه بالاتر از آن چیزی که تصور می کنید است”

هر ساله هزاران مهاجر غیرقانونی افغان در ترکیه به مقصد رسیدن به اروپا به سر می برند. بسیاری از آنها به این امید هستند که در درترکیه بتوانند کار کنند و پول لازم برای سفر خود جمع آوری کنند.

با این حال، بسیاری از مردم در ترکیه به علت کمبود کار، دست مزد کم، هزینه بالای زندگی و چالش های مربوط به سفر مهاجرت غیر قانونی به اروپا، گیر مانده اند.

پروژه مهاجر با یک مهاجر افغان که در دو سال گذشته در ترکیه زندگی کرده است مصاحبه کرده است.

چند وقت است که در ترکیه هستید؟ در کدام شهر ترکیه زندگی می کنید؟

به مدت دو سال می شود که در شهر استانبول ترکیه زندگی می کنم.

شرایط زندگی در استانبول چطور است؟

هزینه ضرورت های روزانه در استانبول زیاد است و پرداخت این هزینه ها بسیار دشواراست. هزینه زندگی در ترکیه بسیار بالاتر از آنچه می توانید تصور کنید هست. به همین دلیل است که 13 نفر از ما در یک آپارتمان دو خوابه زندگی می کنیم. بعضی روزها حتی تا ۱۶ نفر نیز در این آپارتمان زندگی می کنیم.

شغل و یا منبع درأمد شما و هم اتاقی های چیست؟ و درآمد شما روزانه چند است؟

شرکت های بسیاری در استانبول وجود دارد. بسیاری از مردم در بعضی از شرکت ها مانند شرکت هایی که پتلون جینز جور می کنند و فرش شویی کار می کنند، اما معاش آنها بسیار کم است. به طور میانگین، من در حدود 1300 لییر (227 دلار) در یک ماه عاید دارم.

آیا درآمد شما هزینه های شما را پوشش می دهد؟

به طور کلی، من حدود 40-50 لییر (7-9 دلار) در روز صرف میکنم، یعنی درآمد من فقط مصارف من را پوشش می دهد و حتی گاهی اوقات مصارف من را نیز پوشش داده نمی تواند.

آیا معاش خود را به موقع دریافت می کنید؟

بله، معاش خود را در موقع دریافت می کنیم، اما معاش ویا دستمزد ما بسیار کم است.

آیا شرکت ها خدمات بیمه برای مهاجرانی که با آنها کار می کنند، دارند؟

اگر شخصی به شکل غیر قانونی وارد ترکیه شده باشد، حق بیمه یا مراقبت های بهداشتی ندارند. چند هفته پیش چندین نفر از دوستان ما در تکر موتر زخمی شدند. ما با چالش ها و مشکلات زیادی روبرو شدیم تا آنها را تداوی کردیم.

چقدر پول در دو سال گذشته مصرف کرده اید؟

در اوایل زمانیکه تصمیم گرفتم به ترکیه بروم، در مورد هزینه های زندگی در ترکیه معلومات نداشتم. پس از ورود، من پول بسیار کمی داشتم و مجبور شدم که از کسانی که در افغانستان هستند خواهش کنم تا برایم پول بفرستند تا زمانی که یک کار پیدا کردم. در طول دو سال گذشته، من هر ماه تمام معاش خود را مصرف هزینه های زندگی در اینجا می کنم  و هر شش ماه تقریبا 500 دلار از فامیل خود تقاضا می کنم تا برایم بفرستند.

آیا سفارت افغانستان در ترکیه به شما کمک می کند؟

سفارت افغانستان تا به حال از ما حمایت نکرده است. چند ماه پیش، تعدادی از دوستان ما در اثر آتش سوزی کشته شدند، اما سفارت ما هیچ گونه حمایتی برای دریافت جسد آنها از شفاخانه نکرد.

در قدم بعدی خویش چه می خواهید بکنید آیا امکان دارد از تجربیات خویش درباره ترک کردن ترکیه به مقصد اروپا بگویید؟

تقریبا تمام افغان هایی که به طور غیر قانونی به ترکیه میروند، قصد دارند به اروپا بروند. حالآنکه، درآمد ما در اینجا حتی برای هزینه های روزانه ما کافی نیست. به همین ترتیب، ما باید از فامیل های خود بخواهیم که برای ادامه سفر ما برایمان پول بفرستند. من امسال دوبار سعی کردم که ترکیه را ترک کنم، اما هر دو بار از طرف پولیس یونان دستگیر شدم و به ترکیه بازگشتانده شدم.

آیا شما در مورد واقعیت های زندگی در اروپا و سیاست های کشورهای اروپایی آگاهی دارید؟

ما 12 تا 15 ساعت در روز، 6 روز در هفته مصروف کار هستیم. ما وقت برای مطالعه درباره سیاست ها و واقعیت های زندگی در کشورهای اروپایی نداریم. با آنکه بسیاری از ما سواد داریم، اما ما در مورد سیاست های کشورهای اروپایی آگاهی نداریم.

درباره آینده خویش به عوان یک مهاجر غیر قانونی چی فکر می کنید؟

اگر صادقانه بگویم هیچ امیدی نسبت به آینده خوب در ترکیه ندارم. من می دانم که کسانی که به طور غیر قانونی به ترکیه آمده اند در شرایط سخت زندگی می کنند و می خواهند از اینجا بروند یا به خانه برگردند. با این معاش کم، ما در حال تلاش هستیم تا راه حلی پیدا کنیم.

TMP – 19/07/2019

تصویر از: Orlok / Shutterstock

عنوان تصویر: پناهجویان و مهاجران زندگی خویش را با جمع آوری وسایل قابل بازیافت در استانبول، ترکیه می گذرانند، 22