قانون جدید مهاجرت یونان واکنش های تندی از طرف جامع حقوق بشر دریافت کرد

قانون جدید پناهندگی که توسط دولت یونان به تصویب رسیده ، نگرانی هایی را در بین سازمان های حقوق بشری ایجاد کرده است که می گویند این لایحه حمایت از پناهجویان را محدود و تهدید خواهد کرد. طبق گفته دولت محافظه کار یونان که اخیراً انتخاب شده است، این قانون به فیلتر صریح درخواست های پناهندگی با سرعت و کارایی بیشتر کمک می کند.

سازمان های حقوق بشری استدلال می کنند که ، در حالی که سیستم پناهندگی یونان نیاز به تغییر دارد ، این لایحه می تواند بر روی ده ها هزار مهاجر افغان ، عراقی و سوری با کیس های در انتظار پناهندگی تأثیر منفی بگذارد.

این لایحه می تواند دستگیری پناهجویان را آسان تر ، محدود کردن دسترسی به مراحل پناهندگی عادلانه ، محدود کردن حق کار برای پناهجویان ، و حذف حق تجدیدنظر برای موارد رد شده را انجام دهد.

براساس بیانیه آژانس پناهندگان ملل متحد (UNHCR) این قانون “یک بار بیش از حد برای پناهجویان است و به اقدامات تنبیهی متمرکز می شود. این شرایط الزامات سختی را معرفی می کند که یک پناهجو نمی تواند آنها را برآورده کند.

اوا کوزه ، محقق یونان در سازمان دیده بان حقوق بشر ، افزود: “این لایحه کوششی عریان برای جلوگیری از دسترسی به محافظت و افزایش تبعیدها در مقابل افزایش ورودهای اخیر است.”

كوزه افزود: “دولت یونان باید به جای آن ، اولویت خود را برای حل بحران انسان دوستانه که معامله عمیق بی عیب و نقص با ترکیه برای پناهجویان ایجاد کرده است ، انجام دهد و یک روند پناهندگی منصفانه و کارآمد را تنظیم کند.”

این لایحه 237 صفحه ای پس از گذشت یک دوره مشاوره عمومی شش روزه در 21 اکتبر به مجلس معرفی شد. میکالیس کریسوچوئیدیس ، وزیر دفاع غیرنظامی یونان ، به پارلمان گفت كه “زمان با ما یاری نمی کند” و “قایق ها از سراسر دریای اژه دور می آیند. و با گذشت هر روز تعداد انها زیادتر می شود. “

الكساندروس كنستانتینو از شورای یونان برای پناهندگان گفت: “دو راه برای حل [بحران در جزایر] وجود دارد. یکی تقویت سیستم ، ظرفیت بیشتر و حرکت سریعتر مردم از طریق سیستم ضمن حفظ استاندارد بالا … راه دیگر این است که افراد را از حق درخواست پناهندگی دادن محروم گنیم و همچنان آنان را از گروه های بزرگ محروم کنیم … این قانون به روشنی انتخاب دوم را اتخاذ کرده است.”

یونان در تابستان امسال در در واخر سنبله ورودی های زیادی دریافت کرده است. دولت جدید محافظه کار این کشور موضع جدی در مورد مسائل مربوط به مهاجرت ، از جمله برنامه ریزی برای دیپورت 10،000 مهاجر تا پایان سال 2020 اتخاذ کرده است.

TMP – 13/11/2019

تصویر از: وروریدیس واسیلیس/شاتراستاک

عنوان تصویر: تسالونیکی ، یونان – 2 سپتامبر 2019: پناهندگان و مهاجران پس از انتقال از کمپ پناهندگان موریا ، جزیره لسوس ، به بندر تسالونیکی عزیمت می کنند.