صدها مهاجر بی مسکن در یکی از کمپ های مهاجرین یونان در اثر آتش سوزی آسیب دیده اند

پس از وقوع آتش سوزی در کمپ پر ازدحام مهاجران در یونان، صدها نفر در سرک ها بدون سرپناه زندگی می کنند.

این آتش سوزی در 14 اکتبر در کمپ مهاجرین جزیره ساموس آغاز شد و علت آن هنوز مشخص نیست. پولیس اعلان کرد که در همان روز، بین مهاجران غیرقانونی افغان و سوری که پس از آن به شفاخانه منتقل شده بودند، درگیری صورت گرفته بود. به گفته شهردار محلی جورجیوس استنتزوس، قبل از وقوع آتش سوزی، صدای انفجاری شنیده شده است.

خیمه ها و لوازم مهاجرین تخریب شد و در نتیجه برای 600 نفر توسط گروههای امدادی که در منطقه مستقر بودند پناهگاه موقت داده شد.

یونان از ابتدای تابستان با هجوم مهاجران غیرقانونی دست و پنجه نرم می کند. بالا رفتن این ارقام باعث بدتر شدن وضعیت کمپ های پر ازدحام شده است. اردوگاه ساموس در ابتدا برای حدود 650 نفر ساخته شده بود ، اما اکنون بیش از 5700 نفر را در خود جای داده است. دست کم 700 پناهنده و مهاجر در 7 اکتبر از جزایر یونان به مناطق اصلی این کشور به عنوان بخشی از تلاش مداوم برای کاهش ازدحام در کمپ ها منتقل شدند.

دو هفته قبل از این آتش سوزی ، دیگری در نزدیکی لسبوس باعث کشته شدن حداقل یک زن افغان شد. این امر اعتراضاتی را در بین مهاجران غیر قانونی که ساکن آنجا بودند در پی داشت که خواستار شرایط بهتر زندگی بودند. آتن گفت که با اجرای یک سیاست مهاجرت سختگیرانه تر و در پایان سال آینده حداقل 10،000 مهاجر را دیپورت خواهند کرد برای پاسخ به بحران مهاجرین.

کمیساریای مهاجرت اتحادیه اروپا ، دیمیتریس آبراموپولوس به پارلمان یونان گفت که این کشور برای رسیدگی به مطالبات پناهندگی خود باید کارهای بیشتری انجام دهد.

طبق گفته های آژانس پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) – بیش از 12،000 مهاجر در سپتامبر امسال به یونان رسیده اند – بالاترین سطح از زمان توافق سال 2016 بین اتحادیه اروپا که به منظور محدود کردن ورود مهاجرین غیر قانونی به اروپا انجام شده بود.

“فشارهایی که هم اکنون بر روی مرزهای ترکیه و سوریه روی جمعیت ها اعمال می شود ، ممکن است چندین هزار سوری یا سایر ساکنان منطقه را مجبور کند تا بخواهند از مرز به ترکیه عبور کنند. و بعد چه اتفاقی می افتد؟” آیراموپولوس گفت. “این برای یونان و اروپا فاجعه بار خواهد بود.”

TMP – 25/10/2019

تصویر از: جورجن نواک/ شاترستاک

عنوان تصویر: شهر ساموس / واتی ، جزیره ساموس / یونان ، 10/3/2019. اسکان پناهندگان از کمپ های پر ازدحام به تپه های بالای شهر ساموس در جزیره ساموس یونان.