مقامات بوسنیایی: 18 مهاجر توسط پلیس کرواسی مورد ضرب و شتم قرار گرفته و به آن سوی مرزها رانده شده اند

به گفته آژانس های خبری رادیو سارایوو و پورتال خبری بوسنیا Klix ، ادعاهایی به وجود آمده است که پولیس کرواسی 18 مهاجر غیرقانونی را به بوسنیا و هرزگوین بازگرداند.

در این خبرها آمده است که گشت و گزمه بوسنیایی شاهد بوده است که پولیس کرواسی در 6 آگوست 2019 گروهی از مهاجران را به بوسنی در نزدیکی ولیکا کلادوسا هدایت کرده است. 18 مهاجر غیر قانونی، 14 نفر از پاکستان و چهار نفر از عراق، به یک شفاخانه محلی منتقل شدند. داکتران گفتند که شش نفر از مهاجران غیر قانونی در دست، شانه و پاها صدمات جدی دیده اند.

تعدادی از مهاجران غیر قانونی به خبرگزاری ها گفتند اند كه پولیس كرواسی آنها را مورد ضرب و شتم قرار داده است، تیلفون های مبایل آنها را گرفته  و آنها را به آن سوی مرز رانده اند.

بیش از 40،000 مهاجر غیر قانونی از سال 2018، بیشتر با هدف دستیابی به اروپای غربی وارد بوسنی شده اند. برای رسیدن به آنجا باید از کرواسی یا صربستان و اسلوانیا یا مجارستان عبور کنند. با این حال، مجارستان، اسلوانیا و کرواسی به سرعت واکنش خود را در برابر هجوم متوقف کردند و هزاران نفر در شهرهای بوسنیا مانند بیهاک و ولیکا کلادوسا در معرض خطر قرار گرفتند.

پولیس کرواسی اعلام کرد که از زور علیه 18 مهاجر استفاده نکرده است. در بیانیه ای، آنها گفتند: “هیچ زخمی قابل مشاهده ای بر این افراد وارد نشده است و هیچكدام از آنها درخواست كمك پزشکی نكرده اند.”

مقامات کرواسی طی یک سال گذشته از سوی آژانس های حقوق بشری به دلیل ضرب و شتم های مکرر، سرقت کردن از مهاجرین و بازگرداندن آنها به بوسنی کورد اتهام قرار گرفته اند. آنها تمام ادعاهای مربوط به خشونت و سوء استفاده را رد کرده اند.

لیدیا گال، محقق ارشد بالکان و اتحادیه اروپا در دیدبان حقوق بشر، در مصاحبه با خبرگزاری انگلیس “گاردین” گفت: “انکار سیاست های مرزی سوء استفاده از مرزهای کرواسی توسط زاگرب و نهادهای اتحادیه اروپا دیگر قابل تحمل نیست.” “صدها ، اگر نه هزاران نفر، از مهاجران و پناهجویان توسط مقامات مرزی کرواسی مورد بد رفتاری قرار گرفته اند و مستحق جبران خسارت و عدالت هستند.”

گزارش گاردین افزود: کرواسی مایل است خود را به عنوان یک شریک قوی و محافظ مرز معرفی کند، زیرا به دنبال پیوستن به منطقه بدون مرز شنگن است.

TMP – 29/08/2019

Photo credit: Ajdin Kamber / Shutterstock.com

Photo caption:

Velika Kladusa ، BiH ، 08 جنوری 2018 – یک مهاجر که تلیفون هوشمند شکسته خود را نشان می دهد و دارای صفحه نمایش شکسته در اردوگاه پناهندگان. مهاجران از ضرب و شتم و وحشیگری پولیس کرواسی شکایت دارند.