در سال 2019 حدود 270،000 مهاجر غیرقانونی وارد ترکیه شدند

مدیرکل مدیریت مهاجرت ترکیه گفت: حدود 270،000 مهاجر غیرقانونی بین 1 جنوری تا 12 سپتامبر 2019 در ترکیه جابجا شده اند.

از این تعداد، افغانها با بیش از 117،000 نفر بزرگترین ملیت را تشکیل داده اند. پاکستانی ها دومین ملیت بزرگ بودند و بیش از 43000 نفر از آنان توسط مقامات ترکیه در این کشورنگهداری شده اند.

این تعداد بیشترین تعداد مهاجرین غیر قانونی می باشد که تا کنون در ترکیه جا به جا شده است ، این رقم بیشتر از سال های گذشته می باشد که در سال گذشته این تعداد به  268000 نفر می رسید.

گفته می شود بیشتر تلاش ها برای مهاجرت غیرقانونی در شهر مرزی شمال غربی که به نام ادیرن است انجام می شود، جایی که نزدیک به 74000 مهاجر غیر قانونی در آن بازداشت شده اند. در دریای اژه بین ترکیه و یونان ، نزدیک به 32000 مهاجر غیرقانونی در بیش از 920 عملیات انجام شده دستگیر شده اند. در این عملیات ها ، 44 قاچاقچی دستگیر شدند و 28 مهاجر غیر قانونی در دریا جان باختند.

در حالی که تعداد مهاجران غیر قانونی که در ترکیه جا به جا می شوند افزایش می یابد ، تعداد ورودی های یونان نیز افزایش می یابد. امسال نزدیک به 42000 مهاجر غیر قانونی وارد این کشور شده اند و این رقم همچنان در حال افزایش است. تعداد کسانی که در طول تابستان وارد شده اند بزرگترین افزایش در ورود مهاجران غیر قانونی در یونان از زمان توافق اتحادیه اروپا و ترکیه است که در سال 2016 امضا شده است.

بیشترین تعداد ورود مهاجران غیر قانونی از افغانستان از طریق دریا است. گفته می شود قاچاقبران انسان برای عبور دادن مهاجرین غیر قانونی از ترکیه به یونان در حال سرقت قایق های ماهیگیری و قایق های بادبانی لوکس هستند.

یونان همچنین با داشتن کمپ های مهاجرتی کاملاً پر ازدحام، در تلاش است تا با افزایش تعداد مهاجران غیر قانونی، مقابله کند. در تاریخ 27 سپتامبر 2019 ، نخست وزیر یونان ، کیوریاکوس میتسوتاکیس خواستار کمک های اضافی اتحادیه اروپا به ترکیه برای مدیریت جریان مهاجران شد.

وی با بیان اینکه در شورای روابط خارجی در مجمع عمومی سازمان ملل متحد صحبت می شود ، گفت: “برای من کاملاً واضح است که ما نیاز به یک توافق جدید داریم. ترکیه برای حفظ این ترتیب باید تعهداتی را اتخاذ کند و اتحادیه اروپا باید تصدیق کند که ترکیه میزبان میلیون ها نفر است پناهندگان و نیاز به ارائه کمک های مالی اضافی به ترکیه فراتر از سال 2019 است. “

TMP – 30/09/2019

Photo credit: دارک دیاموند67/ شاترستاک

Photo caption: قایق پترول در آبهای ترکیه