ترکیه: هزاران مهاجر در سخت گیری های اخیر دستگیر شدند

به گفته عبدالله ایاز، رئیس اداره مهاجرت ترکیه، پلیس ترکیه طی دو هفته در ماه جنوری علیه حدود 12،000 مهاجر اقدام کرد. در این اقدام در حدود 4700 افغانی متأثر شدند.

این موج از بازداشت ها بخشی از تلاش دولت ترکیه برای مقابله با مهاجرت های غیر قانونی و همچنان حصول اطمینان از ماندن پناهندگان دارای مجوز اقامت در شهری که در ابتدا ثبت نام کرده اند، است.

این سخت گیری ها پس از آن صورت گرفته است که مدیرکل  وزارت مهاجرت این کشور بیانیه ای را اعلام کرد و در این بیانیه اعلان شده است که مهاجران فقط اجازه زندگی در شهری را دارند که در ابتدا در آنجا ثبت نام شده اند. همچنین وی هشدار داده است که اگر شخصی این قوانین را زیر پا بگذارد امکان اینکه اقامت او را کنسل شود وجود دارد.

کنترل سخت گیرانه مهاجرین شامل موارد چک کردن تصادفی اسناد شناسایی اشخاص در محل کار و حتی در سرک ها می باشد. برخی از بازداشت شدگان به شهری که در آنجا ثبت نام شده اند بازگشتانده می شوند و متباقی آنها از ترکیه اخراج می شوند.

فارس هاجر، 23 ساله از کشور سوریه، یکی از پناهندگانی است که گفته می شود ماه گذشته دستگیر و تبعید شده است. وی در یک پیام ویدئویی واتس اپ به آژانس خبری ایالات متحده Public Ra-dio International، داستان بازداشت شدن خود را اینگونه به اشتراک گذاشت: “آنها شروع به لت و کوب کردن ما کردند.”

وی پرسید: “ما نمی فهمیم که جرا آنها با ما اینگونه برخورد می کنند. “

علاوه بر افزایش نظارت نیروهای امنیتی، مهاجران و پناهندگان در ترکیه با مخالفت فزاینده مردم روبرو هستند. یک نظرسنجی و یا تحقیق که در ماه جنوری توسط دانشگاه قدیر هاس منتشر شده است، نشان می دهد که افزایش خصومت نسبت به پناهندگان اهل سوریه از 54.5 درصد که در سال 2017 از پاسخ دهندگان دریافت شده بود در سال 2019 به 67.7 درصد رسیده است.

ترکیه میزبان بیشترین جمعیت پناهندگان در جهان از جمله تعداد زیادی از پناهندگان افغان است، گروهی که نسبت به 3.6 میلیون پناهنده اهل سوریه که در آنجا زندگی می کنند، پوشش رسانه ای کمتری دریافت می کنند.، پوشش رسانه ای کمتری دریافت می کنند. پناهندگان افغان در ترکیه با مشکلات فراوانی در زندگی روزمره خود مواجه هستند، از جمله جمعیت بیش از حد، موانع مراقبت های بهداشتی و بهره برداری در محل کار.

TMP – 21/08/2019

Photo credit: Shutterstock

Photo caption: استانبول ، 15 جون 2017: موتر پولیس راه را برای تأیید اسناد مسدود می کند.