بیش از 500 مهاجر در سراسر ترکیه بازداشت شدند

بیش از 500 مهاجر به تاریخ های 18 و 19 مارچ 2019 در جریان تلاش برای سفر غیرقانونی به سوی اروپا، در ترکیه بازداشت شدند.

بزرگترین گروه این مهاجران در ولایت غربی ادرینه که در مرز با یونان و بلغاریا قرار دارد، بازداشت شده است. نیروهای امنیتی ترکیه، 192 مهاجری را که قصد داشتند از مرز عبور کنند، بازداشت کرده اند. این مهاجران اکثراً از افغانستان، الجزایر، مراکش، سرزمین های اشغالی فلسطین، سوریه، بنگلادیش و پاکستان بوده اند.

101 مهاجر دیگر که سوار دو قایق بودند از سوی گارد ساحلی در ولایت ازمیر بازداشت شدند. این مهاجران عمدتاً از افغانستان، سوریه و عراق بودند که می خواستند به یونان بروند.

همزمان، فرماندهی امنیت ولایت ون اعلام کرده است که، نیروهای امنیتی در آن ولایت 163 مهاجر غیرقانونی را بازداشت کردند. گروه های کوچکتر نیز در ولایت های آیدین، موگلا، قیصری و تکیردگ بازداشت شده اند.

ترکیه به گونه استراتژیکی میان آسیا و اروپا قرار دارد و به همین خاطر مسیر محبوب برای مهاجران از خاورمیانه و آسیا است که در جستجوی پناه گاه و فرصت های اقتصادی در اروپا استند. ترکیه همچنان بزرگترین میزبان پناهجویان در دنیا است و نزدیک به 4 میلیون مهاجر از سوریه، افغانستان وعراق در آن کشور زندگی می کنند.

در سال 2016، اتحادیه اروپا و ترکیه توافقنامه یی برای مدیریت جریان مهاجران به اروپا عقد کردند. بربنیاد این توافقنامه، تمام مهاجران غیرقانونی که از ترکیه وارد یونان می شوند، دوباره به ترکیه برگشت داده می شوند. در بدل هر مهاجر سوری برگشت داده شده، یک مهاجر سوری دیگر بر اساس معیار آسیب پذیری سازمان ملل متحد در اروپا جاگزین می شود.

اگر پناهجویان درخواست خود را در ترکیه پروسس کنند، یک شهر میزبان برای آنان در نظر گرفته می شود که مجبور استند تا پایان پروسس درخواست، در آنجا زندگی کنند. این شهرها معمولاً دور از مراکز شهری مانند استانبول و انقره است. اگر دیده شود که پناهجو تلاش می کند تا از شهر میزبان خود فرار کند، از کشور اخراج می شود.

ترکیه همچنان کنترول بر روی مهاجرانی که تلاش می کنند به اروپا بروند را افزایش داده است. وزارت داخله ترکیه گفته است که، 268 هزار مهاجر بدون اسناد در سال 2018 بازداشت شده اند. هزاران افغان به کشورشان برگشت داده شده اند و این روند ادامه خواهد داشت. از جنوری تا اوایل اپریل 2018، ترکیه 7100 افغان را برگشت داده است.

TMP – 22/03/2019