دو مهاجر از اثر گرما زدگی و خفگی در یک تانکر در نزدیکی مرز صربستان با هنگری جان باختند.

پس از آن که چهار مهاجر در یک تانکر در نزدیکی مرز صربستان با هنگری بی هوش پیدا شدند، دو تن آنان جان باخت و دو تن دیگر نیز در وضعیت وخیم به سر می برد.

به گفته مقام های صربستان: چهار مهاجر مشول دو شهروند افغانستان به تاریخ 21 می 2019 توسط راننده این موتر تانکر دار پیدا شدند. هنگامی که راننده تانکر را باز کرد، تمام مهاجران بی هوش بودند. این تانکر در یک موتر شویی واقع در (فوتوگ)؛ یک شهر روستایی مربوط به شهر (نویی ساد) صربستان متوقف بود.

در یک خبرنامه شفاخانه آمده است که، این مهاجران علایم گرما زدگی و خفگی را داشتند. یکی از مهاجران به تاریخ 22 می و دیگر در نیمه شب جان باخت. دو مهاجری که نجات یافته اند تا اکنون نیز در شرایط وخیم استند و در واحد مراقبت های ویژه تحت تداویی قرار دارند. 

هزاران مهاجری که از جنگ و فقر فرار می کنند در تلاش به رسیدن به کشورهای ثروتمند در غرب اروپا، با استفاده از مسیر بالکان، از ترکیه به پیش حرکت می کنند. در سال 2015، بیش از 390000 مهاجر عمدتاً از خاورمیانه و افغانستان تلاش کردند تا از طریق کرواسیا و صربستان وارد هنگری شوند. برای ریشه کن کردن جریان مهاجرت، بوداپُست فرمان داد تا دیوار 500 کیلومتری که شامل یک ربع مرزهای آن کشورمی شود اعمار شود. هنگری ادعا کرد که این حصار سبب قطع جریان مهاجرت تا 99.7 درصد شده است. 

به هر حال، مقام های صربستان گفته اند که، جریان مهاجرت به آن کشور دوباره افزایش یافته است. آمار سمی شمار مهاجرانی که روزانه عمدتاً از مقدونیه شمالی وارد آن کشور می شوند را بین 80 تا 100 نفر اعلام کرده است. بسیاری از این مهاجران خواهان اقامت نیستند و با استفاده از قطار، بس و یا پای پیاده به سوی مرز می روند.

رادوس جورویچ رییس عملیاتی (مرکز حفاظت پناه) به خبرگزاری ایتالیایی ANSA گفته است: ” اغلباً آنان در نزدیکی شاهراه ها به سوی مرز با بلگراد حرکت می کنند.” او اضافه کرد که شمار تلاش ها برای عبور غیرقانونی به واسطه پنهان شدن در موترهای باربری افزایش یافته است. او گفت: ” وضعیت جدی است و بسیاری ها جان خود را به خطر می اندازند.”

بسیاری از مهاجران نیز توسط همسایه های صربستان مشمول بوسنیا، کرواسیا و هنگری دوباره به عقب زده می شوند. بربنیاد آمار سازمان بین المللی مهاجرت، نزدیک به 4000 مهاجر در صربستان گیر مانده اند.

TMP – 01/06/2019

Photo credit: Pavalena/Shutterstock

Photo caption: نقشه جمهوری صربستان