ملی بس حامل مهاجران غیر قانونی در نزدیکی مرز ایران و ترکیه حادثه ترافیکی کرد، این حادثه 17 مصدوم برجای گذاشت.

یک مینی بس حامل بیش از 30 مهاجر غیر قانونی در 16 آگوست 2019 در یک صخره در شرق ترکیه، نزدیک مرز با ایران برخورد کرد.

مقامات ترکیه گزارش دادند که 17 مهاجر غیرقانونی در این سانحه زخمی شده اند. طبق گزارش ها، چوکی های این مینی بس برای گنجاندن مهاجرین بیشتر از بین برده شده بودند، در نتیجه عدم وجود کمربند ایمنی و دستگیره برای ایمن نگه داشتن مسافران بیشتری زخمی شدند. پولیس گفت که تحقیقات در مورد این حادثه را آغاز کرده اند. تابعیت مهاجران در این گزارش مشخص نشده است.

این دومین حادثه است که در کمتر از 30 روز اتفاق افتاده است. ماه گذشته، یک تصادف دیگر در مینی بوس در همان ولایت رخ داد که در اثر آن 17 مهاجران غیر قانونی و درایور کشته و 50 نفر دیگر را مجروح شد. در خبرها آمده است که مینی بوس از یک تپه سقوط کرده و به کنار رودخانه برخورد کرده است. شبکه تلویزیون ترکیه TRT فیلم  ویدئویی های از اجساد پراکنده در اطراف محل حادثه نشان می دهد، و همچنان نجات دهنده گانی که در حال حمل و انتقال زخمی ها هستند.

ولایت شرقی وان ترکیه در نزدیکی مرز ایران قرار دارد و بخشی از این ولایت مسیر محبوب برای مهاجرن غیر قانونی است که از کشورهایی مانند افغانستان، پاکستان و بنگلادش به سمت ترکیه و اروپا سفر می کنند. از سال 2015، بیش از یک میلیون مهاجر غیر قانونی از ترکیه عبور کرده اند. این کشور همچنین میزبان بزرگترین جمعیت مهاجر و پناهنده جهان است و نزدیک به چهار میلیون پناهنده در مرزهای خود دارد.

هنوز مشخص نیست که پس از مرخص شدن از شفاخانه، چه تصمیمی برای این مهاجرین گرفته خواهد شد.

ترکیه در چند سال گذشته کنترل مرزی خویش را به هدف جلوگیری از حجوم غیر قانونی مهاجران را تشدید داده است. این کشور در سال 2016 با اتحادیه اروپا توافق نامه ای را برای مدیریت جریان مهاجران غیر قانونی که در تلاش ورود به اروپا هستند امضا کرد. وزارت داخله این کشور گفت که در سال 2019 حداقل 165000 مهاجر غیرقانونی در سراسر کشور دستگیر شده است. از این تعداد ، نزدیک به 17000 نفر توسط گارد ساحلی ترکیه دستگیر شده اند. مهاجران غیر قانونی از ملیت های مختلفی از کشورهای آسیایی و آفریقایی هستند.

سال گذشته، وزارت داخله ترکیه اعلان کرد که 268،000 مهاجر غیرغیر قانونی را نیز بازداشت کرده است. هزاران نفر از این مهاجرین غیر قانونی که از کشور افغانستان بودند به کابل دیپورت شده اند.

TMP – 06/09/2019

Photo credit: Giannis Papanikos / Shutterstock.com

Photo caption: Analipsi ، یونان – 13 نوامبر 2018. یک SUV که پس از تعقیب و گریز توسط پولیس در حالی که مهاجران غیر قانونی از ترکیه به طرف یونان حمل می کرد، حادثه ترافیکی کرد.