۳۳۰ مهاجر غیر قانونی در دریا بین ترکیه و یونان دستگیر شدند

مقامات ترکیه می گویند که آنها 330 مهاجر غیر قانونی را که سعی در عبور از جزیره یونان لسبوس در 17 و 18 آگوست 2019 داشتند، دستگیر کرده اند.

نگهبان ساحلی در منطقه Küçükkuyu در ولایت akanakkale غربی گفت: این هفت عملیات را برای گرفتار کردن مهاجران غیر قانونی که سعی داشتند از طریق این گذرگاه عبور کنند انجام داده اند. گفته می شود این مهاجران ازکشورهای افغانستان ، سوریه ، ایران و عراق بوده اند.

دریای اژه که ترکیه را از یونان جدا می کند، در ماه آگوست شاهد هجوم زیادی در جنبش های غیر قانونی مهاجران بوده است. محافظ ساحلی ترکیه اظهار داشت كه در هفته بین 10 تا 18 آگوست 2019 نزدیك به 700 نفر را دستگیر كرده اند. گزارش شده است كه این مهاجران غیر قانونی تلاش داشتند با قایق های کوچک که مناسب برای سفر در این دریا نیست به یونان در اروپا، که فقط چند كیلومتری از ترکیه فاصله دارد بروند.

این سفرهای خطرناک توسط قایق های کوچک، که توسط قاچاقچیان اداره می شوند، معمولاً هزاران دلار هزینه دارند. بسیاری نیز در این راه جان خویش را از دست می دهند. براساس آمار سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) ، از تاریخ 22 آگوست سال 2019 ، در مجموع 859 مهاجر در مدیترانه جان خود را از دست داده اند.

براساس اطلاعات جمع آوری شده توسط سازمان ملل، ورود مدیترانه به اتحادیه اروپا از بیش از یک میلیون نفر در سال 2015 به 172.301 در سال 2017 کاهش یافته است. این تعداد به دنبال توافق نامه ای که بین اتحادیه اروپا و ترکیه در مارچ 2016 ایجاد شده بود، که هدف آن مدیریت جریان مهاجران غیر قانونی از ترکیه به اروپا که در ازای دریافت 3 میلیارد یورو کمک و سایر شرایط بود، به شدت کاهش یافت.

علیرغم تشدید کنترول مرزی، هنوز هزاران نفر تلاش دارند تا این سفر خطرناک و پر هزینه را انجام دهند. ترکیه یکی از اصلی ترین کشورهای ترانزیت برای مهاجران غیر قانونی است که مایل به رسیدن به اروپا هستند.

مشخص نیست چه اتفاقی خواهد افتاد برای مهاجران غیر قانونی که توسط نگهبان ساحلی دستگیر شده اند. وزارت داخله ترکیه اعلام کرد که در سال 2019 حداقل 165000 مهاجر غیرقانونی در سرتاسر کشور گرفتار کرده است. از این تعداد ، نزدیک به 17000 نفر توسط محافظ ساحلی دستگیر شده اند. مهاجران غیر قانونی از ملیت های مختلفی از کشورهای آسیا و آفریقا هستند.

سال گذشته، وزارت داخله ترکیه اعلان کرد که 268،000 مهاجر غیرقانونی را نیز بازداشت کرده است. هزاران نفر از ممهاجرانی که از کشور افغانستان بودند به افغانستان بازگشتانده شده اند.

TMP – 09/09/2019

Photo credit: Orlok / Shutterstock.com

Photo caption: Canakkale ، ترکیه ، 24 مارچ 2017؛ محافظ ساحلی ترکیه برای جلوگیری از پناهجویانی که قصد ورود به یونان را دارند، در دریای اژه گشت می زند.