صحرا کریمی نخستین بانو در افغانستان است که، ریاست افغان فلم را، عهده دار شد

صحرا کریمی بانوی فلمساز و کارگردان به حیث رییس افغان فلم گزینش شد. این بار نخست خواهد بود که، یک بانو شرکت فلم سازی دولتی افغان فلم را، مدیریت خواهد کرد.

به گزارش پایگاه خبری طلوع نیوز، بانو کریمی این پُست را، پس از سپری کردن یک رقابت با دیگر افراد واجد شرایط که از سوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی به راه انداخته شده بود به دست آورده است.

فرید احمد سخنگوی کمیسیون مستقل اصلاحات اداری و خدمات ملکی گفت: ” صحرا کریمی برای دستیابی به ریاست افغان فلم، در یک رقابت آزاد و عادلانه با اشتراک شمار قابل ملاحظه‌یی از متقاضیان نمره مورد نیاز را، به دست آورد.”

کریمی 30 ساله نخستین افغانی است که، در رشته سینما سند دوکتورا دارد. در 10 سال پسین او بیش از 30 فلم مشمول دو مستند و یک فلم تخیلی را، کارگردانی کرده است.  شماری از فلم‌های او که جایزه‌های بین المللی دریافت کرده اند عبارت اند از: “بانوان افغان در پشت فرمان،خاطرات یک دختر مهاجرودر جستجوی خیالاست.

کریمی به طلوع نیوز گفته است: “سینمای ما از نگاه تولید متأثر از نبرد شده است، اما فیلم‌های ما از بُعد محتوا می تواند بسیار غنی باشد، زیرا کشور ما پُر از داستان‌های رنگارنگ است.”

انجلینا جولی، کارگردان و هنرپیشه هالیود، گزینش کریمی را به او تبریک گفته و از این گزینش به حیث یک دستاورد تاریخی برای بانوان در افغانستان یادآوری کرده است. او گفته است: من در مورد گزینش تاریخی شما به حیث رییس افغان فلم شنیدم.”

جولی در نامه‌ای نوشته است: “من برای دستاورد قابل ملاحظه شما برای تان مبارکباد می گویم. افغانستان به قلب من نزدیک است و می توانم تصور بکنم که، انتخاب شما چقدر برای به ویژه برای بانوان هموطن‌ات با اهمیت است.”

کریمی به گونه رسمی به تاریخ نوزدهم ماه می 2019 به کارش آغاز کرد. در شرایطی که، نخبه‌های در حال ترک کشور استند، عزم و اراده کریمی بر این که صنعت فلمسازی افغانستان را، توانمند سازد به الهامی برای هم‌نسلان جوان او خواهد بود

شبنم لطیفی خبرنگار تلویزیون خورشید در کابل می گوید که، بانونی چون کریمی ارزش‌های وطن دوستی را، رشد می دهند. بانو لطیفی در گفت‌وگویی با پروژه مهاجرت می گوید: ” او راه را، برای دختران افغان نشان می دهد. ماندن در کشور و کار کردن برای آبادانی کشور شجاعت است.”

TMP – 08/06/2019

Photo credit: Sahraa Karimi/Facebook

Photo caption: صحرا کریمی 30 ساله، نخستین بانو در افغانستان است که، ریاست افغان فلم را، عهده دار شده است.