محکمه ایالات متحده به نفع افغان ها و عراقی ها حكم صادر كرد و تأخیر ویزا را غیرقانونی خواند

یک قاضی فدرال در ایالات متحده آمریکا این حكم را صادر كرده است كه تأخیر در رسیدگی به درخواست ویزا برای صدها عراقی و افغانی كه به ایالات متحده در تلاش های جنگی خود در این دو كشور كمك كرده اند غیرمجاز است.

تحت ویزای ویژه مهاجرت (SIV) ، افغان ها و عراقی هایی که در اردوی ایالات متحده خدمت می کردند، می توانند برای مهاجرت قانونی به ایالات متحده اقدام کنند. با این حال ، برخی از متقاضیان سالها منتظر هستند در شرایط خطرناک در حالی که درخواست های آنها در حال رسیدگی است، بسر می برند. بسیاری از آنها در طول جنگ به عنوان کارمند ویا مترجم برای اردوی ایالات متحده کار می کردند.

در جریان محکمه، متفقین افغان و عراقی علیه پومپئو، قاضی گفت، “این واقعیت که روند رسیدگی به پرونده پیچیده است، تا این حد نباید به رسیدگی به دوسیه این افراد تآخیر ایجاد کند، زیرا کنگره صریحاً در یکی از ماده های قانون ذکر کرده است که رسیدگی به این پیچیدگی ها ۹ ماه را در بر خواهد گرفت.” وی افزود كه دولت آمریكا هیچ توجیه قانع كننده ای برای اینکه چرا قانون سال 2013 را نادیده گرفته است ارائه نداده است ، در این قانونی امر شده است که متقاضیان ۹ ماه بعد از ارائه اسناد و تقاضای خویش جواب خویش را دریافت کنند.”

شاکیان توسط پروژه بین المللی کمک به پناهندگان (IRAP) ، یک گروه مستقر در نیویورک معرفی شده اند و کمک های حقوقی مستقیمی به پناهندگان و آوارگان ارائه می دهند، و شرکت حقوقی Freshfields Bruckhaus Deringer US LLP.

شاکیان تقاضاهای خود را در سالهای 2013 ، 2014 و 2016 ارسال کردند ، اما در زمان ارائه دوسیه خویش تا تاریخ  12 جنوری سال 2018 از طرف صفارت این کشور هیچ جوابی دریافت نکرده بودند. IRAP گفت: “این متقاضیان، نمی توانند بیش مدت چهار سال برای دریافت جواب صبر کنند حالانکه هنوز ویزای آنها صادر نشده است.”

دپا آلاژسان ، وكیل مدافع IRAP گفت: “این حكم سرانجام می تواند برای این زن و مرد و خانواده های آنها تسکین بخش باشد در حالی كه مدت ها در انتظار بوده اند و ترس از دست دادن جانشان را نیز داشته اند.” وی گفت: “آنها شجاعانه در حمایت از ماموریت های ما در خارج از کشور خدمت کردند، و ما در عوض به آنها قول مسیری برای ایمنی دادیم. این حكم تضمین می كند كه ما به قول خود عمل كنیم. “

TMP – 30/09/2019

Photo credit: ترسان روورک/شاترستاک.کام

Photo caption: بغلان ، افغانستان ، 20 مارچ 2011: مترجم افغانی درحال صحبت با سایرسربازان افغان.