با بدتر شدن اوضاع آب و هوا در بوسنیا، نگرانی ها نسبت به زندگی مهاجران افزایش می یابد.

با نزدیک شدن زمستان، هوا شرایط صحی برای زندگی صدها مهاجر را در کمپ های منتخب ایجاد می کند. سازمان بین المللی مهاجرت (IOM) می گوید، در بوسنیا، در نزدیکی مرز با کرواسی ، شرایط اب و هوایی سرد می تواند جان مهاجران را در معرض خطر قرار دهد. 

در کمپ ووجک ، مهاجران در میان گل و لای و کثافات زندگی می کنند و در چادرهای مخروبه در هوای سرد می خوابند. امیر مهاجر اهل پاکستان گفت: “زندگی در اینجا مانند زندگی حیوانات است.”

اردوگاه ووجک ، که در محلی ساخته شده است که قبلا مکان جم آوری کثافات بود، در بین ساکنانش به عنوان “جنگل” شناخته شده است و به دلیل کمبود امکانات و نبود استاندارد های زندگی در بین سازمان های بشردوستانه بدنام است. در اطراف آن مین های منفجر نشده وجود دارد که از جنگ های دهه 1990 باقیمانده است.

سازمان های بین المللی خواستار تعطیل شدن این کمپ شده اند ، تا زمانی که مقامات بوسنیایی مکان دیگری را پیدا نکنند ، این امر اتفاق نخواهد افتاد. 

“زندگی در اینجا غیر قابل تحمل است. یمشیر ، مهاجر از پاکستان که در Vucjak زندگی می کند ، گفت. “ما به یک مکان خوب برای، زندگی ، خواب ، غذا خوردن ، نوشیدن نیاز داریم.”

در 12 نوامبر، کمیساریای مهاجرت اتحادیه اروپا (اتحادیه اروپا) ، دیمیتریس آبراموپولوس، در پی تماس هایی که با مقامات بوسنیایی داشت از آنها خواست تا این کمپ را که در نزدیکی شهر شمال غربی بیحاک واقع شده است، تعطیل کنند.

به منظور جلوگیری از وقوع یک بحران بزرگ بشردوستانه در زمستان آینده ، Avramopoulos هشدار داد که باید پناهگاه کافی برای مهاجران در بوسنی فراهم شود. 

دیمیتریس آبراموپولوس افزود: بوسنیا بیش از 36 میلیون یورو معادل با (40 میلیون دلار) برای بهبود وضعیت مهاجریت در کمپ ها از اتحادیه اروپا دریافت کرده است، اما شرایط در ووجک چنان خراب است كه “هیچ حمایت مالی اتحادیه اروپا نمی تواند و قادر نخواهد بود تا این وضعیت را بهبود دهد.”

این کشور تلاش کرده است تا به اندازه کافی به مهاجران رسیدگی کند، بسیاری از آنها از زمان بسته شدن اسلواکی ، کرواسی و مجارستان در این کشور گیر افتاده اند. از سال 2018 حدود 50،000 مهاجر از بوسنی به سمت اتحادیه اروپا عبور کرده اند و بعضی اوقات ماه ها منتظر فرصتی برای عبور از کرواسی هستند که پولیس نیز در هنگام جلوگیری از عبور آنها متهم به بی رحمی نسبت به مهاجران شده است.

Vujcak یکی از کمپ هایی است که توسط IOM اداره می شود و تقریباً میزبان 2000 مهاجر می باشد. از روز جمعه که مصادف است با پانزدهم نوامبر، مقامات محلی بوسنیا اجازه نمی دهند که افراد بیشتری وارد کمپ ووجک شوند.

TMP 22/11/2019

تصویر از اجدین کمبر

عنوان تصویر کمپ پناهندگان و مهاجران در بوسنیا و هرزگوین در نزدیکی مرز کرواسی. Velika Kladusa. مسیر بالکان.