صدها مهاجر برضد اخراج پناه‌جویان در یک ترمینالِ میدان هوایی در پاریس دست به اعتراض زدند

صدها مهاجر غیرقانونی در یک فرودگاه فرانسه واقع در شهر پاریس پایتخت آن کشور گردهم آمدند و به اخراج پناه جویان غیرقانونی اعتراض کردند.

مهاجران از فرانسه که مشمول پناه جویان رد شده استند به کشورهای شان برگشت داده شدند و یا بربنیاد قانون دوبلین به نخستین کشور اروپایی که وارد آن شده بودند، فرستاده شدند. بربنیاد قانون دوبلین که از سوی تمام اعضای اتحادیه اروپا امضا شده است، مهاجران باید در نخستین کشور عضو اتحادیه اروپا که می رسند، درخواست پناهندگی کنند. 

معترضان از حکومت فرانسه خواستند تا به آنها وضعیت حقوقی لازم و اجازه آوردن خانواده های شان به فرانسه را بدهد. تصاویری که در توییتر منتشر شد نشان می دهد که نزدیک به 500 مهاجر در ترمینال دوم فرودگاه شارل دوگل شعار می دهند در حالی که بیش از ده مأمور پولیس در حالت آماده باش بر آنان نظارت دارند.

در نوار ویدیویی، معترضان شعار “اسناد برای همه” سر می دادند. این تظاهرات از سوی گروه لا چاپیل دیبوت که از مهاجران حمایت می کند، راه اندازی شده بود. 

از سال 2017 تا 2018، شمار مهاجران اخراج شده 20 درصد افزایش یافت. بربنیاد آمار ارایه شده از سوی کریستوف کستنر وزیر داخله فرانسه، 14859 مهاجر در این جریان اخراج شده اند.

معترضان در یک اعلامیه رسمی خواهان ملاقات با ادوارد فیلیپ نخست وزیر فرانسه برای بحث در باره قانون پناهندگی شدند. آنان همچنان خواهان ملاقات با نمایندگان خطوط هوایی فرانسه شدند تا از آنان تقاضا کنند که ” هرگونه اشتراک مالی، تجهیزاتی، لوژستیکی و یا سیاسی را در اخراج مهاجران” متوقف کنند.

لی پاریسن گزارش کرده است که، هیأت خطوط هوایی فرانسه بعداً با معترضان دیدار کردند و گفتند که، “شکایت آنان را به اداره گزارش می دهند.”

یکی از مهاجران که در تظاهرات اشتراک کرده بود هشدار داد که این اعتراض آخر نخواهد بود. او به روزنامه لی پاریسن گفت: ” ما خطوط هوایی فرانسه را هدف قرار داده ایم و دیگر اقدامات برداشته خواهند شد.”

این اعتراضات سبب مسدود شدن ترمینال شد؛ اما “یورو دی پاریس”، متصد میدان هوایی گفت که هیچ پروازی متأثر نشده است.   

TMP – 10/06/2019

Photo credit: Collect if La Chapelle Debout/Facebook

Photo caption: مهاجران در حال اعتراض در فرودگاه شارل دوگل در پاریس، فرانسه