دو مرد فرانسوی به دلیل کمک به مهاجران برای عبور از کانال انگلیس زندانی شدند

دو مرد فرانسوی به اتهام کمک با مهاجران غیر قانونی برای عبور از کانال انگلیس به زندان محکوم شدند.

یکی از این دو مرد که صاحب یک کارخانه قایق‌های دست دوم است متهم شده که، دست کم 39 قایق‌های که داخل آن با هوا پُر می شود را، به مهاجرانی که از آن برای گذشتن از کانال انگلیس استفاده می کردند به فروش رسانده است.

امانول دزروکس 45 ساله در تاریخ 24 می 2019 به 18 ماه حبس تعزیری و همچنان به 18 ماه حبس تعلیقی متهم  به مجازات شد. ادعا شده بود که، شماری از این قایق‌های ماهیگری دزیده شده است. دزروکس هنگام بازداشت 14000 یورو پول نقد همراهش داشت.

پولیس پس از آن به تحقیقات در این زمینه آغاز کرد که، در ماه جنوری سال روان چهار شهروند ایران و راننده تکسی فرانسوی را، در ساحل ویمروکس در نزدیکی کاله بازداشت کرد. معلومات بازداشت شده‌گان پولیس را، به محل نگهداری قایق‌های دزروکس در شهر دولمونت در نزدیکی بلجیم راهنمایی کرد.

قایق فروش همچنان مهاجران را، با راننده‌گان تکسی در کاله معرفی می کرده است که، متهم به انتقال و مهاجران و قاچاقچیان به ساحل  استند.  جین کلود دِمیر در دادگاه پذیرفته که، 6 مسافرت را، انجام داده است.  او گفت: ” من رسیدم، آنان به سرعت از واسطه به بیرون آمدند، قایق، ماشین، و جلیقه‌های نجات را، گرفته و از محل ناپدید شدند. او نیز، به یک سال حبس تعزیری و همچنان یک سال حبس دیگر محکوم به مجازات شده است.

راه دشوار گزار، با جریان سریع و درجه حرارت بسیار پایین عبور قایق‌های کوچک را، از این منطقه دشوار می سازد به ویژه برای آنانی که، در قایقی نامناسب در تلاش عبور اند. با این حال، هیچ یک از متهمان از اعمالی که انجام داده اند ابراز پشیمانی نکرده اند. دزروکس در دادگاه بیان داشت: ” زمانی که هوا مساعد نمی بود، من به آنان (مهاجران) می گفتم که، بعدن تماس بگیرند.”

بر بنیاد یک توافق میان بریتانیا و فرانسه بر سر مبارزه با مهاجرت غیر قانونی از طریق کانال انگلیس، فرانسه صدها مهاجر را، متوقف ساخته و مجازات سنگینی را، برای قاچاقچیان در نظر گرفته است.

TMP – 13/06/2019

Photo credit: Gilles Paire / Shutterstock

Photo caption: کشتی گارد ساحلی فرانسه و قایق