مهاجران پس از هجوم در بندر کالیه بازداشت شدند

مقامات فرانسوی در تاریخ 3 مارچ 2019 اعلام کردند پس از یک هجوم هماهنگ شده برای سوار شدن در کشتی Dover-bound، حداقل 63 مهاجر در بندر کاله دستگیر شده اند. بازداشت شدگان  شامل افغان ها، پاکستانی ها، اریتایی ها و سومالی ها بودند.

در شام 2 مارچ، حدود 100 مهاجر از طریق شکستن حصارها عبور کردند و به بندر هجوم آوردند و تلاش می کردند که سوار کشتی که عازم انگلستان بود شوند.

ژان فیلیپ ونین، مقام ارشد منطقه ای، به خبرگزاری فرانسه (AFP) گفت که حدود 50 نفر موفق به اعزام  به کشتی های مسافر بری انگلستان شدند که تازه به بندر دوور رسیده بود. این کشتی 211 مسافر و 75 عضو خدمه را در اختیار داشت.

پلیس با ده ها مهاجر که از عرشه کشتی بالا رفته بودند صحبت کرد.

ونین گفت: “دو نفر از مهاجران به دریا افتادند و به سرعت توسط آتش نشانان نجات یافتند.” مهاجرانی که به آب افتادند، به صورت جزعی یخ زده بودند.

ژان مارک پویسنسو، ريیس بندر، به خبرنگاران گفت: “مهاجران از پیاده رو هایی که به طور معمول کارمندان بندر از آنجا رفت و آمد می کنند عبور کرده اند و من معتقد هستم که محل بازرسی شده بود و عملیات شب گذشته توسط قاچاقچیان سازماندهی شده بود.”

گزارش شده است که شایعات ناامیدی در میان مهاجران نسبت به Brexit به انگلیس افزایش یافته است. مقامات در حال حاضر نگران هستند که این ناامیدی ها به قاچاقچیان منتهی می شود و مهاجران برای عبور از این راه به تخنیک های جدید متوسل می شوند.

تغییرات تایید شده توسط دولت بریتانیا در مورد پناهندگی یا سیاست مهاجرت بریتانیا پس از Brexit اعلام نشده است. به همین ترتیب، کسانی که به انگلستان می رسند، احتمالا به موجب مقرره دوبلین، به عنوان قانون اتحادیه اروپا به فرانسه بازگردانده می شوند، به این معنی است که پناهجویان مسئولیت اولین کشور اتحادیه اروپا هستند که به آنجا می رسند. در ماه جنوری 2019، انگلیس بازگشتاندن مهاجرین به فرانسه را آغاز کرد.

ناتاشا بوچارت، شهردار کاله، گفت: “این امرطبیعی نیست که 100 مهاجر به یک منطقه امن مانند بندر بروند.”

دو کشتی مسافربری در دریا  قبل از رسیدن به اسکله بر اثر همین ازدحام ترافیکی تا صبح روز بعدی متوقف شدن.

این حادثه روزی رخ داد که یک دادگاه فرانسوی سه قاچاقبر انسان را به زندان محکوم کرد. خبرگزاری فرانسه گزارش داد که شخصی ۳۲ ساله عراقی به عنوان رهبر گروه، یک حکم 18 ماهه از دادگاه بوولن در ساحل شمالی فرانسه دریافت کرده است. دو شخص دیگر که یکی از آنها ۳۰ ساله و اهل ایران است و دیگری ۳۹ ساله که عراقی است به عنوان همکارانش برای یک سال به زندان محکوم شدند  و هر سه مرد از ورود به خاک فرانسه ممنوع شد.

TMP – 10/03/2019

عکس از: ایان استیوارد.

یک کشتی مسافربری در بندر کالیس.