گارد ساحلی فرانسه مانع از عبور 9 مهاجر از آبنای انگلیس شد

گارد ساحلی فرانسه روز یکشنبه نزدهم ماه می، یک قایق حامل 9 مهاجر را که می خواست از آبنای انگلیس عبور کند را متوقف کرد. هشت مرد و یک کودک که خود را از ایران معرفی کردند، دوباره به فرانسه برگشت داده شدند.

یک کشتی مرزبانی فرانسه این قایق کوچک را در 25 کیلومتری سواحل کالیس شناسایی کرد. مهاجران به مقام های مرزی تحویل داده شدند. کودک مهاجر از سردی رنج می برد و دمای بدنش کاهش یافته بود

پولیس مرزی محلی در یک بیانیه گفت: ” فرمانده دریایی آبنای انگلیس و دریای شمالی به مهاجران هشدار می دهد که از این آبنا که مصروف ترین مسیرها در جهان بوده و برای انسان ها خطرناک است، عبور نکنند.” 

پس از اکتوبر2018، شمار مهاجرانی که تلاش می کنند با وجود خطرات متعدد مانند تردد سنگین کشتی ها، امواج قوی و دمای پایین آب از آبنای انگلیس عبور کنند افزایش یافته است. مهاجران همچنان تلاش می کنند تا از طریق تونل با مخفی شدن در موترهای باربری به بریتانیا بروند. 

بسیاری از مهاجران مجبور می شوند که پول زیادی به قاچاقبران بپردازند تا به گونه غیرقانونی وارد بریتانیا شوند. در یک گزارش تازه آژانس جرایم بریتانیا آمده است که، گروه های جرایم سازمان یافته در کمپ های مانند کالیس و دیگران مشغول استند و حتی گروه های رقیب برای حصول پول از مهاجران نا امید، باهم کار می کنند. تخمین زده شده است که، مهاجران آسیب پذیر تا 13000 پوند می پردازند تا به بریتانیا برده شوند.

در گزارش گفته شده است که، کنترول های مرزی که “بخشی از همکاری میان بریتانیا، فرانسه و بلجیم است و به سبب آن بازرسی ها در مسیر آبنای انگلیس به جای آخر مسیر، پیش از بارگیری انجام می شود سبب توقف تلاش مهاجران برای ورود غیرقانونی به بریتانیا شده است.”

بربنیاد قانون دوبلین، مهاجران تنها می توانند در نخستین کشور اروپایی که به آن می رسند، درخواست پناهندگی کنند. از ماه جنوری به این سو، بریتانیا بیش از 30 مهاجر را دوباره به فرانسه و یا دیگر اعضای اتحادیه اروپا برگشت داده است.

برعلاوه از کنترول سختگیرانه مرز در دو سوی آبنای انگلیس، مقام های دو کشور قاچاقیان انسان را سرکوب می کنند. بربنیاد آمار آژانس جرایم بریتانیا، در ماه های پسین ده ها قاچاقبران مهاجر که جان انسان ها را برای عبور غیرقانونی به بریتانیا با خطر رو به رو کرده اند، زندانی شده اند. 

TMP – 03/06/2019

Photo credit: گارد ساحل فرانسه (مرزبانی دریایی)

Photo caption: گشت زنی مرزی فرانسه در نزدیکی کیپ گریسنیز در عملیات نجاتِ 9 مهاجر ایرانی. 19 می 2019.