داستان های وحشتناک از مهاجرانی که تلاش کردند تا از آبنای انگلیس عبور کنند

مهاجران در شمال فرانسه همواره جان خود را برای  عبور از آبنای انگلیس به خطر می اندازند. یک زوج عراقی به نام های عزیز و مریم به بی بی سی گفتند که حد اقل 20 تلاش ناموفق داشته اند. با وجود این که بلاخره به بریتانیا رسیدند؛ اما امکان اخراج آنان به فرانسه بربنیاد قانون دوبلین وجود دارد.

این خانواده همراه با دختر 5 ساله شان به نام چیا، در اکتوبر سال گذشته به دانکرک فرانسه رسیدند.

نخست آنان می خواستند که با قایق به سواحل بریتانیا برسند. قاچاقبران به آنان اطمینان دادند که این سفر بی خطر است و تا زمان رسیدن به آب های بریتانیا، آنان را همراهی می کنند.

عزیز گفت: ” قاچاقبران می گویند، هنگامی که به آب انگلیس رسیدید، آنها به پولیس زنگ میزنند تا برای کمک بیایند.”

اما با شنیدن تجربه های وحشتناک دیگر خانواده های مهاجر، آنان تصمیم خود برای سفر با قایق را تغییر دادند.

این زوج ایرانی با دو کودکشان نزدیک بود که غرق شوند چون قایق حامل شان 15 دقیقه بعد از حرکت واژگون شد. یکی از کودکان گفت: ” آب بسیار سرد بود، بسیار زیاد سرد. پا هایم یخ زدند و آرزو می کردم که بمیرم.”

سولومون و سیری دیگر زوجی بودند که پس از خاموش شدن انجن قایق، ساعت ها در دریا گیر ماندند. مواد سوختی قایق، بی کیفیت بود. چند ساعت بعد آنان نجات داده شده و دوباره به فرانسه برگشت داده شدند. سولومون گفت: ” پوست ما در حال سوختن بود و بسیار درد آور.”

عزیز که از این داستان های دوستانش ترسیده بود، تصمیم گرفت تا با موتر باربری به بریتانیا سفر کند. مادرش از خانه خود برای اخذ قرضه 10 هزار پوندی استفاده کرد تا به شرکای قاچاقبران در عراق بپردازد.

آنها در جریان چندین تلاش ناکام مهاجرتی، با مشکلات زیادی رو به رو شدند. بعضی اوقات موترهای باربری به عوض بریتانیا به سوی اسپانیا و یا رومانیا حرکت می کردند. در دیگر موارد، سگ های بازرسی آنان را پیدا می کردند. حتی یکبار آنان در موتر یخچال دار گذاشته شده بودند که درجه هوا غیرقابل تحمل بود.

بلاخره، در شانزدهم فبروری 2019 میلادی، آنها با پنهان شدن در یک موتر باربری رومانیایی از طریق تونل اروپا وارد بریتانیا شدند. هنگامی که از موتر بیرون شدند، اقارب شان آمده و آنان را به اداره پولیس بردند تا درخواست پناهندگی کنند. بربنیاد قانون دوبلین، این خانواده می توانند که به فرانسه برگشت داده شوند.

TMP – 28/02/2019

Photo: GLF Media/Shutterstock

عکس ساحل Dover بندر ورود کشتی از کانال انگلیسی یکی از پر ازدهام ترین راه بحری در جهان است و متصل به بریتانیا و سرزمین اصلی اروپا قایقرانی عمدتا به بنادر فرانسه مانند Calais و Dunkirk

اگر در مورد مهاجرت پرسش دارید، به ما ایمیل بفرستید.

اگر در مورد مهاجرت پرسش دارید، به ما ایمیل بفرستید، همکار ما به سوالات شما پاسخ میدهد و هویت شما محفوظ میباشد.

مهاجرت؟ با مشاوران ما تماس بگیرید


اگر در فرانسه هستید

دنیا در حرکت است

جهان در حرکت است- هم اکنون میلیون ها تن در حال مهاجرت هستند و بیشتر آنان با واقعیت های خشنِ ناشی از مهاجرت در قرن بیست و یکم مواجه می گردند.

خالیگاه معلوماتی در باره مهاجرت توسط برنامه ها مشمول منابع، دولت های مقصد و ترانزیت و همچنان قاچاقچیان، رسانه ها، محیط علمی و شبکه های خودی مهاجران پُر می گردد.

ما با تفسیر این شبکه از معلومات مغلق، حقایق را آشکار کرده و آن را برای فهم و دسترسی مهاجران آسانتر می سازیم.

بیشتر بخوانید