عبور مهاجران از ترکیه به اتحادیه اروپا در سال 2019 دو برابر شده است زن امیدوار در میان بیش از 31 مهاجر غیر قانونی در کانال انگلیس نجات یافت تنها 1٪ از اطفال مهاجر در جزایر یونان به مکتب می روند سیزده عضو گروه قاچاقبران که مهاجرین را از یونان به ایتالیا می بردند، دستگیر شده اند رئیس کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد (UNHCR) می گوید ، اروپا باید برای محافظت از مهاجران زیر سن در یونان اقدامات بیشتری انجام دهد

گزینه‌های امن و قانونی

بسیاری مردم چون فکر می کنند که مهاجرت غیرقانونی تنها گزینه آنان است، دست به این کار می زنند. به هر ترتیب، پیش از آن که این مسیر خطرناک و غیرقانونی را که هیچ ضمانتی برای موفقیت آن نیست ادامه دهید، بعضی گزینه‌های احتیاطی مانند درخواست پناهندگی، پیوست مجدد با خانواده و برگشت داوطلبانه را در نظر بگیرید.

اگر شما از آزار و اذیت مستقیم در کشورتان فرار می کنید، شما حق دریافت حفاظت بین المللی دارید. برای افزایش شانس برخورداری از پناهندگی، شما باید روندهای مهاجرتی که توسط قوانین منطقه یی و کشوری بنا گذاشته شده، تعقیب کنید.

یکی از قوانین که مهاجران در فرانسه را تحت تأثیر قرار می دهد، قوانین دوبلین است. این قانون به معنی آن است که، پناه جویان مسؤولیت نخستین کشور اروپاییست که به انجا می روند. اگر شما پیش از رسیدن به فرانسه، از دیگر کشورهای اروپایی عبور کرده اید، شما در معرض خطر برگشت به نخستین کشوری هستید که وارد شدید.

این مهم است که به محض رسیدن به نخستین کشور اروپایی، درخواست پناهندگی بدهید.

در جریان روند درخواست پناهندگی در فرانسه و یا بریتانیا، شما می توانید یک نماینده حقوقی و در صورت ضرورت یک مترجم داشته باشید. اگرچه نمی توانید معمولاً کار کنید، شما واجد شرایط حمایت مالی و عملی برای محل بود و باش و خدمات تحصیلی هستید.

اگر یک کشور اتحادیه اروپا به شما پ

پناهندگی داد، شما می توانید برای مدت معینی کار کنید و پس از آن باید درخواست اقامت دایمی نمایید.

مراحل اصلی درخواست پناهندگی در فرانسه قرار ذیل اند:

  • نخست، شما درخواست خود را یکی از مراکز پذیرش ثبت می نمایید. اگر شما در Île-de-France هستید، باید به شماره 01 42 500 900 از ساعت 10 صبح تا 3:30 بعد از ظهر، از دوشنبه ها تا جمعه ها به تماس شوید تا وقت ملاقات بگیرید.
  • بعداً، شما به ملاقات در یکی از دفاتر خدمات خواسته می شوید تا به گونه رسمی درخواست پناهندگی شما ثبت شود.
  • پس از ملاقات، یکی از مشاوران دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه به شما معرفی می شود تا شما را در جریان روند پناهندگی حمایت کند.
  • از تاریخ ملاقات، شما 21 روز فرصت دارید تا درخواست خود را به دفتر حفاظت از مهاجران و افراد بدون تابعیت تحویل بدهید.

شما می توانید آدرس های تمام مراکز پذیرش را از اینجا به دست بیاورید.

مراحل اصلی برای درخواست پناهندگی در بریتانیا قرار ذیل اند:

 • به محض رسیدن تان به مرز بریتانیا، یکی از کارمندان اداره مهاجرت با شما ملاقات می کند. اگر شرایط شما تغییر یافت و در زمانی که در بریتانیا هستید واجد شرایط پناهندگی شناخته شدید، شما با به تماش شدن به واحد پناهندگی توسط شماره 020 8196 4524 در جریان اوقات رسمی (دوشنبه تا پنجشنبه 9 صبح تا 4:45 بعد از ظهر- جمعه 9 صبح تا 4:30 بعد از ظهر) وقت ملاقات می گیرید.
 • شما در ملاقات، درخواست خود را ثبت می کنید.
 • بعد از آن، درخواست شما به یک کارمند سپرده می شود و شمار یک کارت ثبت پناهندگی دریافت می کنید.
 • شاید به شما سوالات ابتدایی معلوماتی داده شود تا آن را خانه پُری کرده و در معیاد مقرر دوباره برگردانید.
 • بعداً، شما با کارمند پناهندگی مصاحبه می کنید و او روند را به شما معرفی می کند و سرانجام در مورد کیس شما تصمیم می گیرد.


“مقررات دوبلین” به مجموعه قوانین در بین ایالات متحده اروپا گفته می شود که بر طبق آن مشخص می شود مسئولیت شخصی که درخواست پناهندگی داده است با کدام کشور عضو اروپا می باشد. و بر طبق آن ، اشخاصی که نیاز به حمایت بین المللی دارند باید از طریق اولین کشور امنی که وارد آن می شوند برای درخواست پناهندگی خود اقدام کنند.
“مقررات دوبلین” مشخص میکند که مسئولیت پناهجویان ،با اولین کشور اروپایی است که از طریق مرزها وارد می شوند.اگر اول وارد یک کشور اروپایی شده و سپس به کشوردیگری سفر کنند، به اولین کشور بازگردانده خواهند شد.
همچنین این مقررات مشخص میکند که شخص پناه جو در مورد کشوری که دوسیه ی وی بازرسی می شود یا در کدام کشور ساکن شده و زندگی خواهد کرد ، تصمیم گیرنده نخواهد بود.
کشورهای عضو مقررات دوبلین شامل: اتریش، بلچیم، بلغارستان، قبرس، جمهوری چک، دانمارک ، فنلاند، فرانسه، جرمنی، یونان، مجارستان، آیسلند، ایرلند، ایتالیا، لتونی، لیتوانیا، لیختن اشتاین، لوکزامبورگ، مالتا،هلند، ناروی، لهستان، پرتغال، رومانی، اسلواکی، اسپانیا، سوئد، سوئیس و انگلیس می شود.

طبق مقررات دوبلین، راه های مختلف برای الحاق مجدد با فامیل در نظرگرفته شده است:

برای بزرگسالان و فامیل ها :

اگر حداقل یکی از اعضای فامیل شما در یکی از کشورهای تحت مقررات دوبلین ثبت شده باشد، شما نیز میتوانید در همان کشور درخواست پناهندگی کنید.اگر درخواست الحاق مجدد با فامیل قبول شود، شما میتوانید در همان کشور به پروسه پناهجویی خود ادامه دهید.بطور مثال ، اگر شما در فرانسه درخواست پناهندگی دهید و یکی از اعضای فامیل شما در انگلیس باشند ، مقامات فرانسه میتوانند از انگلیس درخواست کند تا دوسیه ی شما را بررسی کند. اگر همسر یا فرزند کوچک شما دوسیه ای درحال بررسی در انگلیس داشته باشند یا درموقعیت پناهدگی یا حمایت بشردوستانه قرار داشته باشند ،و ارتباط خانوادگی شما قابل اثبات باشد ،انگلیس موظف است درخواست پناهدگی شما را نیز بررسی کند. همچنین انگلیس میتواند در موارد خاص، به دلایل بشردوستانه اعضای فامیا را یک جا کند.

برای اطفال بدون همراه :

ماده ی “الحاق مجدد با فامیل ” زمانی که طفلی بدون همراه و سرپرست ،درخواست پناهدگی در یکی از کشورهای اروپایی میدهد وارد پورسه اجرا می شود. اعلان درخواست طفلی که از فرانسه وارد اروپا شده در همان کشور ظروریست، به این شکل میتواند از حمایت های لازم برخوردار شود. اگر یک طفل بدون همراه در فرانسه اعلان پناهجویی کند ، ولی اعضای فامیلش در انگلیس یا دیگر کشور اروپایی باشد، باید به مقامات اطلاع دهند و مقامات مربوطه ی کشور مورد نظر درخواست رسیدگی به دوسیه ی آنها را خواهند کرد.ارائه ی اسنادی که رابطه فامیلی آنها را ثابت کند ضروری است. برای واجد شرایط بودن جهت انتقال طفل به انگلیس، باید مادر یا پدر یا محافظ قانونی ،خواهر یا برادر، کاکا ،ماما ،خاله و یا عمه ی که سن قانونی را پوره کرده باشند، یا پدر و مادرکلان در انگلیس داشته باشد.یکی از این اعضای فامیل باید به طور قانونی در آن کشور سکونت داشته باشند و یا پناه جو باشند . خاله ،عمه ، ماما و کاکا یا پدر و مادرکلان وی هم باید ثابت کنند که توان نگهداری از طفل را دارند.

برای این که یک کودک بی سرپرست بتواند با خانواده‌یی در بریتانیا یکجا شود، عضو خانواده و یا اقاربش باید به گونه حقوقی در بریتانیا حاضر باشند که این امر شامل حال خانواده‌هایی می شود که پناه‌جو استند. یکی از اقارب مانند: خاله/عمه، کاکا/ماما و یا پدرکلان و مادرکلان که در بریتانیا درخواست پناهنده‌گی کرده اند، باید توانایی اثبات سرپرستی از کودک را داشته باشند.

برخی از مهاجران خطرات جسمی و مالی را متقبل می شوند تا به فرانسه برسند و آنجا در میابند که حقایق زندگی همطراز با توقعات آنها نیست.

اگر شما نیز در شرایط مشابه و در فکر برگشت به خانه هستید، شما واجد شرایط می باشید:

 • حمایت مالی و لوژستیکی برای برگشت به خانه- به گونه مثال: کرایه تکت شما پرداخت می گردد و حمایت اداری برای داشتن اسناد مورد نیاز صورت می پذیرد.
 • حمایت ادغام مجدد پس از آن که دوباره به خانه برگشتید- به گونه مثال: شما کمک مالی برای پیدا کردن محل بود و باش و آموزش برای پیدا کردن کار، دریافت می کنید.

اگر در فرانسه هستید:

 • ترتیب یک ملاقات با مشاور دفتر مهاجرت و ادغام فرانسه برای دانستن بیشتر در مورد برگشت داوطلبانه.
 • می توانید آدرس های تمام دفاتر را اینجا پیدا کنید.

اگر در بریتانیا هستید:

 • شما می توانید به گونه آنلاین، در اینجا درخواست برگشت داوطلبانه نمایید.
 • اگر ترجیح می دهید، می تواند به خدمات برگشت داوطلبانه از دوشنبه تا جمعه بین ساعات 9 صبح تا 5 عصر به شماره 0300 004 0202 به تماس شوید.

در فرانسه

 • مهاجران می توانند از دوشنبه الی جمعه بین ساعات 3 عصر تا 6 عصر و از 10 صبح تا 12 ظهر در چهارشنبه ها و جمعه ها، با شماره 66 60 14 43 01 با Groupe d’information et de soutien des immigré.e.s (GISTI  به تماس شده و مشاوره حقوقی اخذ کنند.
 • اگر شما قربانی قاچاق هستید، می توانید به شماره رهنمایی 0 825 009 907 اداره ملی هماهنگی حفاظر از قربانیان قاچاق انسان به تماس شوید.

در بریتانیا:

 • مهاجران غیرقانی می توانند یک ملاقات محرمانه با متخصصان مهاجرت در دفتر محلی شهروندی داشته باشند تا روی گزینه ها صحبت کنند. نزدیکترین دفتر را اینجا پیدا کنید.
 • شورای مشترک رفاه مهاجران یک خط معلوماتی رایگان و محرم دارد که روزهای دوشنبه، سه شنبه و پنجشنبه بین ساعات 10 صبح تا 1 بعد از ظهر روی این شماره 0774 7553 020 فعالیت می نماید.
 • حکومت بریتانیا نیز یک خط رهنمای برای مهاجران دارد که شماره تماس آن 0808 800 0630 بوده و از دوشنبه ها تا جمعه از 9:30 صبح با 3 بعد از ظهر فعالیت دارد.
 • اگر قربانی قاچاق انسان هستید، می توانید به خط کمک برده داری مدرن به شماره 700 121 08000 در هر زمان به تماس شوید.
شریک نماید

دو مرد فرانسوی به دلیل کمک به مهاجران برای عبور از کانال انگلیس زندانی شدند

دو مرد فرانسوی به اتهام کمک با مهاجران غیر قانونی برای عبور از کانال انگلیس به زندان محکوم شدند. یکی از این دو...
بیشتر بخوانید

صدها مهاجر برضد اخراج پناه‌جویان در یک ترمینالِ میدان هوایی در پاریس دست به اعتراض زدند

صدها مهاجر غیرقانونی در یک فرودگاه فرانسه واقع در شهر پاریس پایتخت آن کشور گردهم آمدند و به اخراج پناه جویان...
بیشتر بخوانید

گارد ساحلی فرانسه مانع از عبور 9 مهاجر از آبنای انگلیس شد

گارد ساحلی فرانسه روز یکشنبه نزدهم ماه می، یک قایق حامل 9 مهاجر را که می خواست از آبنای انگلیس عبور کند را...
بیشتر بخوانید