گزینه های امن و قانونی برای افغان ها

 اگر علاقمند به کسب اطلاعات بیشتر در مورد گزینه های امن و قانونی مهاجرت هستید ، لطفاً مطالب زیر را بخوانید و این اطلاعات را با دیگران که مایل به کس اطلاعات بیشتر هستند نیز به اشتراک بگذارید 


 پناهندگی یک حق اساسی استافرادی که از آزار و اذیت مستقیم یا آسیب جدی در کشور خود فرار می کنند ، از حمایت بین المللی برخوردارندافغانانی که از افغانستان فرار می کنند و ترس مشروع از ستم یا آزار و اذیت دارند می توانند واجد شرایط درخواست پناهندگی شوند.

 به طور کلی ، کشورهای عضو سازمان ملل متحد و کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از قوانین مندرج در کنوانسیون پناهندگان سازمان ملل متحد در سال 1951 پیروی می کنند تا تصمیم بگیرند که چه کسی واجد شرایط وضعیت پناهندگی استاین بدان معناست که پناهندگی در اکثر نقاط جهان با همان اصول تنظیم می شودکشورهای عضو اتحادیه اروپا یک سیستم پناهندگی مشترک اروپایی ایجاد کرده اندکشورهای جداگانه همچنین قوانین ملی خود را دارند و دستورالعمل های راهنمای عملی را ارائه می دهند که راهنمایی های مفصلی را برای کمک به مقامات آنها در بررسی متقاضیان پناهندگی ارائه می دهد.

 اینجا درباره پناهندگی و سایر اصطلاحات کلیدی بیشتر بدانید

 اگر یک مهاجر دارای وضعیت پناهندگی یا اقامت دائم قانونی در یک کشور اروپایی باشد ، ممکن است همسر ، والدین یا فرزند بتوانند به آنها بپیوندند ، اما قوانین و امکان این امر از کشوری به کشور دیگر متفاوت استاینجا

 تعداد کمی از کشورها برنامه های پذیرش پناهندگان را به ویژه برای افغان های آسیب پذیر در خارج از افغانستان آغاز کرده اندلطفاً برای شرایط خاص و معیارهای واجد شرایط بودن به وب سایت هر کشور مراجعه کنید.

 کانادا 20,000 افغان آسیب پذیر را مجبور به فرار از افغانستان می کنداین طرح در مورد رهبران زن  مدافعان حقوق بشر ، روزنامه نگاران ، اقلیت های مذهبی تحت تعقیب ، افراد دگرباش جنسی ، و اعضای خانواده کسانی که قبلاً در کانادا اسکان یافته اند ، اعمال می شوداین طرح در حال به روز رسانی است و جزئیات بیشتر به زودی اعلام می شودبرای آشنایی بیشتر با برنامه های ویژه کانادا می توانید اینجا و اینجا را بررسی کنید.

 لطفاً توجه داشته باشید که دولت کانادا به طور رسمی اعلام کرده است که هیچ گونه هزینه ای برای برنامه مهاجرت ویژه در نظر گرفته نمی شود و هیچ نماینده یا مشاور از طرف ما عمل نمی کند.

 بریتانیا قصد دارد 20,000 مهاجر افغان را در پنج سال آینده بپذیرد ، در حالی که پنج هزار نفر تا پایان سال 2021 در برنامه جدیدی به نام طرح اسکان مجدد شهروندان افغان (ACRS) اسکان داده می شوندطرح هنوز باز نشده استجزئیات بیشتر به زودی در این صفحه وب اعلام می شود ، که می توانید به طور مرتب برای به روزرسانی آن را بررسی کنید

 دولت استرالیا در تلاش است تا از طریق برنامه بشردوستانه و برنامه مهاجرت دیرینه استرالیا به شهروندان افغانستان ، چه در داخل افغانستان و چه کسانی که از کشور خود آواره شده اند ، گزینه های ویزا همچنان در دسترس باشد.  در اینجا می توانید در مورد برنامه های بشردوستانه و مهاجرت و همچنین اطلاعاتی در مورد سایر فرصت های دولت استرالیا برای افغان ها اطلاعات کسب کنید.

 دولت ایران هنوز در حال تصمیم گیری در مورد اقدامات جدید مهاجران از افغانستان استدولت ایران از طریق دفتر امور اتباع بیگانه و مهاجران خارجی (BAFIA) مسئول ثبت نام پناهجویان استلطفاً از وب سایت UNHCR ایران برای اطلاعات به روز در دسترس قرار بگیرید.

 می توانید از طریق تلفن ، ایمیل یا مراجعه به وب سایت UNHCR پاکستان با UNHCR یا یکی از شرکای آنها در تماس باشیداز طریق این پیوند می توانید تمام اطلاعات تماس و ساعات کار را پیدا کنیدلطفاً با دفتر (اسلام آباد ، پنجاب ، آزاد جامو ، کشمیر ، خیبر پختونخوا ، بلوچستان ، سند) در ارتباط با مکان خود تماس بگیرید.

 ترکیه به افغان ها پناهندگی نمی دهد  با این حال ، طبق قوانین ترکیه ، افغانهای ترکیه می توانند برای حمایت بین المللی درخواست کنند ، با این درک که آنها به جای پذیرفته شدن به عنوان پناهنده برای اسکان در ترکیه ، در یک کشور سوم اسکان داده می شوندپناهجویان افغان که وارد ترکیه می شوند می توانند برای حمایت بین المللی به هر یک از 81 اداره استان برای مدیریت مهاجرت (PDMMs) مراجعه کنندبه افرادی که واجد شرایط هستند ، کارت شناسایی ترکی (معروف به کیملیک) داده می شود و لازم است تا زمانی که منتظر تصمیم هستند ، در یک شهر تعیین شده اقامت کنند.

 آیا مهاجران افغان واجد شرایط برنامه های بورسیه تحصیلی هستند؟

 در صورت پذیرفته شدن در دانشگاه های اروپایی و پرداخت شهریه ، ممکن است واجد شرایط دریافت ویزای دانشجویی باشید که به شما امکان تحصیل ، سفر و کار پاره وقت در اروپا را می دهد.

 ویزای شینگن دانشجویی به دانشجویان غیر اتحادیه اروپا اجازه می دهد تا سه ماه در کشورهای حوزه شنگن اقامت داشته باشندبرای اقامت و تحصیل طولانی مدت در اروپا ، می توانید برای دریافت ویزای تحصیلی طولانی مدت در سفارت مربوطه در کشور خود اقدام کنید.

 اگرچه هزینه تحصیل در دانشگاه های اروپایی می تواند گران باشد ، اما هزینه مهاجرت غیرقانونی حتی بیشتر می شودبرخی از دانشگاه ها همچنین بورسیه تحصیلی برای دانشجویان با استعداد ارائه می دهند.

 بسته به قوانین کشور خاص ، زندگی و تحصیل در اروپا ممکن است شما را در موقعیت مطلوب تری برای درخواست اقامت دائم قرار دهد.

 همچنین بورسیه های تحصیلی زیادی برای افغان ها برای تحصیل در سطح جهانی وجود دارد ، به عنوان مثال ، در هند و پاکستانبانک توسعه اسلامی به دانشجویان با استعداد کشورهای عضو و جوامع مسلمان در کشورهای غیر عضو کمک هزینه تحصیلی می کنددانشجویان افغان ممکن است واجد شرایط چندین بورسیه تحصیلی دیگر نیز باشندوزارت معارف افغانستان نیز بورسیه های بین المللی را به عنوان بخشی از برنامه توسعه ظرفیت خود ارائه می دهد

 شما می توانید در مورد فرصت های بیشتر بورسیه بین المللی در اینجا بخوانید.

 تعدادی طرح ارائه ویزای کار به مهاجران ماهر در اروپا و دیگر کشورها وجود دارد.

 اکثر کشورهای عضو اتحادیه اروپا در طرحی به نام طرح ویزای کار کارت آبی اتحادیه اروپا شرکت می کنند که هدف آن جذب متخصصان با استعداد از کشورهای دیگر است.

 شبکه کارت آبی اتحادیه اروپا کارگران ماهر خارج از اتحادیه اروپا را با کارفرمایان اروپایی متصل می کنداگر شغلی به شما پیشنهاد شود ، ممکن است واجد شرایط درخواست یک کارت آبی اتحادیه اروپا باشیدشایستگی بستگی به تجربه کاری و سطح تحصیلات شما دارد  به دارندگان کارت آبی اتحادیه اروپا ورود و اقامت از قبل داده می شود ، بدین معنی که می توانند با خیال راحت و قانونی به اتحادیه اروپا سفر کننددر بسیاری از موارد ، آنها همچنین می توانند خانواده خود را بیاورند و پس از یک مدت زمان مشخص برای اقامت دائم درخواست دهند.

آلمان به دنبال متخصصان ماهر از کشورهای مختلف و زمینه های تخصصی مختلف است

ایالات متحده یک برنامه قرعه کشی برای دریافت کارت اقامت دائم ایالات متحده ارائه می ده

کانادا به کارگران ماهری که مایل به مهاجرت به آنجا هستند ، ویزای اقامت دائم ارائه می دهد

استرالیا همچنین طیف وسیعی از ویزا را برای کار و تحصیل ارائه می دهد

شریک نماید

دو مرد فرانسوی به دلیل کمک به مهاجران برای عبور از کانال انگلیس زندانی شدند

دو مرد فرانسوی به اتهام کمک با مهاجران غیر قانونی برای عبور از کانال انگلیس به زندان محکوم شدند. یکی از این دو...
بیشتر بخوانید

صدها مهاجر برضد اخراج پناه‌جویان در یک ترمینالِ میدان هوایی در پاریس دست به اعتراض زدند

صدها مهاجر غیرقانونی در یک فرودگاه فرانسه واقع در شهر پاریس پایتخت آن کشور گردهم آمدند و به اخراج پناه جویان...
بیشتر بخوانید

گارد ساحلی فرانسه مانع از عبور 9 مهاجر از آبنای انگلیس شد

گارد ساحلی فرانسه روز یکشنبه نزدهم ماه می، یک قایق حامل 9 مهاجر را که می خواست از آبنای انگلیس عبور کند را...
بیشتر بخوانید