رهنمای مفاهیم کلیدی مهاجرت

دلایل متعددی وجود دارد که مردم را مجبور به اخد تصمیمات مشکل برای ترک خانه شان می کند. بعضی ها از شکنجه فرار میکنند درحالیکه دیگران در جستجوی فرصت های بهتر اقتصادی هستند.

آیا فکر مهاجرت در سر دارید و یا قبلا مهاجرت کرده اید؟ آگر بلی، دانستن مفاهیم کلیدی مهاجرت میتواند شما را کمک کند تا حقوق خود را بدانید و تصمیمات آگاهانه اخد کنید.

از نظر سازمان بین‌المللی مهاجرت (IOM)  یک مهاجر”شخصی است که در امتداد مرزهای بین‌المللی و یا در داخل یک کشور به دور از محل سکونت همیشگی خود در حال نقل مکان است و یا نقل مکان کرده است”. کسی که در این تعریف میگنجد بدون در نظرداشت حالت حقوقی و یا این که مهاجرت را آزادانه انتخاب کرده باشد و یا نه، یک مهاجر دانسته می شود. دلیل نقل مکان آنان نیز غیر مرتبط است.

یک مهاجر غیرقانونی شخصی است که بدون اسناد درست و ویزه معتبر وارد یک کشور میشود. برای جلوگیری از بازداشت و برگشت به کشور اصلی خود، یک مهاجر غیرقانونی معمولاً بدون گذشتن از بررسی‌های رسمی در مرز، وارد یک کشور می شود.

از جانب دیگر، یک مهاجر قانونی کسی است که همراه با تمام اسناد معتبر سفر مشمول ویزه و دیگر اجازه‌نامه ها برای (کار، اقامت، درس و غیره) وارد یک کشور می شود. هنگامی که یک مهاجر این اسناد را در مرز پیشکش می کند، از سوی مقام های اداره مرزی اجازه میابد تا به حیث یک مهاجر قانونی وارد کشور شود.

پناه‌جو شخصی است که به سبب شکنجه و یا صدمات جدی از کشور خود فرار می کند و برای حافظت بین‌المللی و وضعیت پناه‌جویی در یک کشور دیگر درخواست می دهد.

پناه‌جویان توسط کنوانسیون 1951 مهاجران سازمان ملل متحد محافظت میشوند. این کنوانسیون صراحت دارد که حتی اگر پناه‌جو به صورت غیرقانونی وارد یک کشور می شوند، باید به روند و تدابیر عادلانه و مؤثر پناهنده‌گی دسترسی داشته باشند تا بتوانند در زمان ارزیابی درخواست‌شان، در امنیت زنده‌گی کنند.

آگر درخواست یک پناه‌جو رد می شود،او همانند مهاجر غیرقانونی که اجازه اقامت را در یک کشور کسب نمی کند، باید آن کشور را ترک کنند.

پناهنده‌گان مردمی هستند که از درگیری های مسلحانه و شکنجه فرار می کنند. هنگامی که درخواست یک پناه‌جو قبول می شود، به او پناهنده اطلاق می گردد که به معنی دریافت پناهنده‌گی است. برای این که به حیث یک پناهنده قبول شوند، آنان باید ثابت سازند که به دلایل نژاد، دین، ملیت و یا وابستگی در کشور اصلی خود با تهدید شکنجه و صدمات جدی رو به رو هستند. یک پناهنده اجازه دارد که در یک زمان معین در کشوری که به او پناه داده است، اقامت گزیند. پناهنده حق حفاظت بین المللی دارد.

هنگامی که پناه جویان برای رهایی از شکنجه از کشور خود فرار می کنند، مهاجران اقتصادی برای تقویت چشم انداز اقتصادی، نقل مکان می کنند. مهاجران اقتصادی به گونه داوطلبانه و به هدف بالا بردن کیفیت زندگی خود، سفر می کنند. اگر مهاجران اقتصادی به گونه غیرقانونی به یک کشور سفر کنند، بازداشت شده و به خانه شان برگشت داده می شوند. بربنیاد کنوانسیون 1951 مهاجران سازمان ملل متحد، مهاجران اقتصادی واجد شرایط برای پناهندگی نیستند.

شخص بیجا شده داخلی فردیست که مجبور به فرار از خانه خود به محلی دیگر در درون مرزهای بین‌المللی کشور خود شده است. معمولاً، بیجا شدن داخلی در نتیجه درگیری مسلحانه، نقض حقوق بشر و یا فجایع (طبیعی یا انسانی) به وجود میاید.

مفاهیم خُردسالان بدون همراه، مهاجران کودک، کودکان مهاجر، کودک مهاجر بدون همراه، مهاجران نوجوان اغلباً به مهاجرانی اطلاق می شود که زیر سن 18 باشنده و تحت مراقبت والدین و یا محافظت حقوقی واقع نباشند. کنوانسیون سازمان ملل متحد در باره حقوق کودک، یک کودک را چنین تعریف می کند: ” انسانی که کمتر از 18 سال سن داشته باشد.”

مدیریت مرز به تمام پالیسی ها، قوانین و دیگر تدابیر که انواع مهاجرت (تجارت، کار، درس، یکجا شدن مجدد با اعضای خانواده، پناهندگی و غیره) و یا دیگر عبور و مرور مردم به اهداف (سیاحت، دیدار خانوادگی، شغل کوتاه مدت، دیدار تجارتی و غیره) را تسهیل و یا محدود می سازد، اطلاق می گردد. مقام های مدیریت مرز تلاش می کنند تا ورود غیرقانونی را کشف و جلوگیری نمایند.

هنگامی که یک شخص در یک کشور و یا در امتداد مرزها به هدف بهره کشی حمل می شود، حمل و نقل انسان اتفاق می افتد. فردی که تهدید شده باشد، کار اجباری کند، اختطاف شده باشد، فریب داده شده باشد، مورد سوء استفاده قرار گرفته باشد و یا وعده دریافت پول از سوی قاچاقچی دریافت کرده باشد، یک قربانی حمل و نقل انسان شناخته می شود.

قاچاق مشخصاً به فعل کمک به مردم برای نقل مکان غیرقانونی در امتداد مرزها اطلاق می گردد که لزوماً در آن سوء استفاده، کار اجباری و یا بهره کشی صورت نمی گیرد. قاچاقبران که وظیفه شان تسهیل عبور غیرقانونی از مرزها است، جنایتکاران استند.

کشور اصلی یک فرد معمولاً جایی است که در آنجا زندگی می کند؛ اگر چه تابع و یا باشنده آن کشور باشد.

کشورهای گذرگاه، کشورهایی استند که مهاجران در جریان سفرشان به کشورهای مقصد، از آنجا عبور می کنند. مهاجران شاید چندین روز، ماه و سال را در کشورهای گذرگاه سپری کنند و بعضی اوقات هرگز به مقصد نمی رسند.

کشور مقصد جایی است که مهاجران می خواهند در آنجا سفر خود را به پایان برسانند و مسکن می گزینند. بسیاری از مهاجران هرگز به کشور مقصد خود نمی رسند و به جای آن در یک کشور گذرگاه مسکن گزین می شوند و یا به کشور اصلی خود بر می گردند.

یک برگشت کننده عبارت از کسی است که بعد از مهاجرت، به کشور اصلی خود برگشته است. برگشت می تواند داوطلبانه و یا اجباری باشد.

برگشت داوطلبانه عبارت برگشت یک مهاجر به خواست خودش به کشور اصلی و یا کشور دیگری است. مهاجران می توانند به گونه مستقلانه و یا با کمک، برگشت داوطلبانه کنند. کمک در برگشت داوطلبانه شامل کمک اداری، لوجستیکی، مالی و حمایت مهاجران برای ادغام مجدد در کشور اصلی شان می شود.

برگشت اجباری عبارت از آن است که مهاجر اجباراً به کشور اصلی و یا کشور سوم برگشت داده می شود. برگشت اجباری بنا بر حکم اداری و یا قضایی صورت می گیرد. اخراج نوعی از برگشت اجباری است.

عودت حق شخصی یک پناهنده، اسیر جنگی و یا زندانی ملکی است که می توانند تحت شرایط مشخص، به کشور متبوع خود برگردند. این امر همچنان شامل برگشت مهاجران و مقام های بین المللی در زمان بحران های بین المللی می شود. برای یک مهاجر افغان در اروپا، عودت به معنی برگشت به خانه در افغانستان است.
اسکان مجدد به معنی جا به جایی و ادغام مهاجر در یک منطقه دیگر واقع در کشور سوم است که به هدف حفاظت مهاجران از تهدیدهای مستقیم و شکنجه صورت می گیرد. کشورهایی که مهاجران در آن اسکان میگزینند، حق اقامت دراز مدت اعطا می کنند.

شریک نماید

دو مرد فرانسوی به دلیل کمک به مهاجران برای عبور از کانال انگلیس زندانی شدند

دو مرد فرانسوی به اتهام کمک با مهاجران غیر قانونی برای عبور از کانال انگلیس به زندان محکوم شدند. یکی از این دو...
بیشتر بخوانید

صدها مهاجر برضد اخراج پناه‌جویان در یک ترمینالِ میدان هوایی در پاریس دست به اعتراض زدند

صدها مهاجر غیرقانونی در یک فرودگاه فرانسه واقع در شهر پاریس پایتخت آن کشور گردهم آمدند و به اخراج پناه جویان...
بیشتر بخوانید

گارد ساحلی فرانسه مانع از عبور 9 مهاجر از آبنای انگلیس شد

گارد ساحلی فرانسه روز یکشنبه نزدهم ماه می، یک قایق حامل 9 مهاجر را که می خواست از آبنای انگلیس عبور کند را...
بیشتر بخوانید